17.8 C
Știri de ultima orăSportRomâncele sunt în formă

Româncele sunt în formă

Şapte dintre cele opt tenismene române participante la turneul de la Oneşti au reuşit calificarea în sferturile de finală ale ITF-ului de 10.000 de dolari. Elora Dabija, campioană europeană la categoria 18 ani, a pierdut primul set în faţa Biancăi Dănăilă, scor 6-7(6), dar le-a câştigat pe următoarele cu acelaşi scor, 6-1. În sferturi, Elora, principala favorită a turneului, o va întâlni pe Andreea Mitu, a şasea favorită, pe care a bătut-o până acum de trei ori din tot atâtea meciuri.
Piteşteanca Diana Enache, a treia favorită, a avut şi ea parte de o partidă dificilă, dispunând în trei seturi, scor 6-7(5), 6-3, 6-3, de italianca Stephanie Scimone, o jucătoare venită din calificări. Diana Enache urma să o întâlnească pe Alexandra Damaschin, învingătoare cu 7-5, 6-2 în meciul cu Diana Marcu.
Cea mai concludentă victorie a optimilor a fost obţinută de favorita numărul opt, Alexandra Cadantu, aceasta lăsându-i un singur game Andreei Oancea, urmând să o întâlnească pe Camelia Hristea.
Iată rezultatele complete înregistrate în optimile de finală: Elora Dabija – Bianca Dănăilă 6-7(6), 6-1, 6-1; Andreea Mitu – Oana Stănică forfait Stănică; Camelia Hristea – Cristina Stancu 6-2, 4-1 abandon Stancu; Alexandra Cadantu – Andreea Oancea 6-0, 6-1; Alexandra Damaschin – Diana Marcu 7-5, 6-2; Diana Enache – Stephanie Scimone 6-7(5), 6-3, 6-3; Zuzana Zlochova – Alice Radu (Craiova) 3-6, 6-1, 6-1; Sabina Lupu – Ioana Ivan 6-4, 6-4.
La turneul de 25.000 de dolari de la Almaty (Kazahstan), tenismana română Agnes Szatmari a înregistrat o înfrângere în sferturile de finală la simplu, dar a obţinut calificarea în finala de dublu. În proba de simplu, sportiva noastră de 22 de ani, ocupantă a poziţiei 275 în clasamentul WTA, a fost întrecută în două seturi, scor 1-6, 3-6, de Oksana Kalashnikova (Georgia, 228 WTA), alegându-se astfel cu 14 puncte în clasamentul mondial. În proba de dublu, Agnes Szatmari şi rusoaica Nina Bratchikova le-au invins, cu 7-5, 6-1, pe Elina Gasanova (Rusia) şi Sofia Shapatava (Georgia), urmând să se dueleze pentru trofeu cu perechea Elena Chalova (Rusia) / Oksana Kalashnikova (Georgia).