14.5 C
Știri de ultima orăSportTimişoara rămâne în cărţi pentru calificare

Timişoara rămâne în cărţi pentru calificare

Bănăţenii antrenaţi de Ovidiu Sabău au plecat cu o remiză de la Doneţk, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, şi au şanse să ajungă în etapa următoare a competiţiei.

FC Timişoara a reuşit să obţină pe terenul lui Şahtior Doneţk un rezultat (2-2) care o menţine în cărţi pentru calificarea în turul următor al preliminariilor Ligii Campionilor. Bănăţenii au condus cu 1-0 şi 2-1 la Doneţk, deşi gazdele, fără antrenorul Mircea Lucescu pe bancă, au dominat meciul de la un capăt la celălalt. Timişoara a marcat la prima ei ocazie, prin Gigel Bucur, în minutul 20, iar Şahtior a egalat în minutul 61, prin Gladki. Acelaşi Bucur a făcut şah-mat apărarea ucrainenilor în minutul 81 şi a reuşit „dubla“, dar, cu patru minute înainte de final, Fernandinho a prins un şut de zile mari de la 20 de metri şi l-a învins pe Pantilimon. Returul, programat peste o săptămână la Timişoara, se anunţă de foc.

Lucescu: Puteam
să le dăm şapte

Antrenorul Mircea Lucescu, externat marţi seară din spital după problemele cardiace, a urmărit meciul de acasă şi s-a arătat nemulţumit de rezultat. „Am văzut partida alături de medici şi de pastilele calmante pe care mi le-au prescris. Trebuia să le dăm şapte-opt goluri! Timişoara a arătat o bună organizare defensivă, nu şi valoare superioară nouă. Asta e, de ziua mea nu prea am câştigat. Nu cred că se vor putea apăra 90 de minute în retur!“, a declarat Lucescu.
La recomandarea medicilor, tehnicianul român nu va putea face deplasarea la Timişoara cu avionul şi va fi nevoit să meargă cu maşina circa 1.800 de kilometri pentru a-şi putea conduce echipa de pe bancă la meciul retur.

Sabău: Un rezultat bun

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, după remiza cu Şahtior Doneţk, că rezultatul obţinut este extraordinar şi speră că elevii săi vor reuşi să se concentreze la maximum pentru meciul retur, unde ucrainenii rămân favoriţi la calificarea în play-off. „E un rezultat care ne dă încredere. Am reuşit un rezultat bun, pentru care trebuie să ne bucurăm fiindcă am suferit foarte mult. Cel mai greu lucru pentru mine în acest moment este că trebuie să ţin jucătorii cu picioarele pe pământ după acest joc fiindcă trebuie să muncească pentru a spera la un rezultat care să ne califice“, a spus Sabău.

Rezultate din turul trei

Miercuri seară s-au disputat meciurile din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Iată rezultatele:
Ventspils (Letonia) – BATE Borisov (Belarus) 1-0 (Cirkin ‘63), Levadia Tallin (Estonia) – Debrecen (Ungaria) 0-1 (Leandro ‘70), APOEL Nicosia (Cipru) – Partizan Belgrad (Serbia) 2-0 (Mirosavljevic ‘50, Zewlakov ‘85), Şeriff Tiraspol (Moldova) – Slavia Praga (Cehia) 0-0, Slovan Bratislava (Slovacia) – Olympiakos Pireu (Grecia) 0-2 (Papadopoulos ‘2, Leonardo ‘21), FC Copenhaga (Danemarca) – Viking Stabaek (Norvegia) 3-1 (Gronkjaer ‘11, Santin ‘41, ‘80-penalti / Palmason ‘58), FC Zürich (Elveţia) – Maribor (Slovenia) 2-3 (Vonlanthen ‘4, Hassli ‘29 / Marcos ‘12, ‘22, Pavlovic ‘50), FC Salzburg (Austria) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 1-1 (Zickler ‘45 / Mandzukic ‘63), Celtic Glasgow (Scoţia) – Dinamo Moscova (Rusia) 0-1 (Kokorin ‘7), Sporting Lisabona (Portugalia) – Twente Enschede (Olanda) 0-0. Meciurile FC Baku-Levski Sofia 0-0, FC Aktobe-Maccabi Haifa 0-0, Sparta Praga-Panathinaikos 3-1 şi Anderlecht-Sivasspor 5-0 s-au disputat marţi. Partidele retur vor avea loc la 4 şi 5 august, iar echipele calificate vor merge în play-off-ul competiţiei.