11.7 C
Știri de ultima orăSportChivu, titular în amicalul cu Chelsea

Chivu, titular în amicalul cu Chelsea

Căpitanul României, Cristian Chivu, a evoluat în primele 58 de minute ale jocului de verificare pe care echipa sa, Inter Milano, l-a pierdut, ieri, în faţa lui Chelsea Londra, scor 0-2, meci care s-a disputat în Statele Unite în faţa a peste 80.000 de fani.
Golurile întâlnirii au fost marcate de atacantul ivorian Didier Drogba (‘11) şi de mijlocaşul englez Frank Lampard (‘50 penalti). La campioana Italiei, Chivu a jucat fundaş stânga, iar în minutul 58 a fost înlocuit cu brazilianul Mancini.
Partida cu Chelsea, care a avut loc pe stadionul „Rose Bowl“, din Los Angeles, şi la care au asistat 81.224 de spectatori, a consemnat al doilea eşec pe care Inter l-a înregistrat în stagiul de pregătire din Statele Unite, după cel cu formaţia Club America, scor 5-6, după executarea loviturilor de departajare. Următorul test pe care elevii pregătiţi de Jose Mourinho îl vor susţine în cadrul turneului din SUA va fi cel cu concitadina AC Milan.
Pe „Rose Bowl“ au evoluat următoarele formaţii:
Inter: Belec – Santon, Cordoba, Burdisso, Chivu (Mancini ‘58) – Cambiasso (Krhin ‘79), Zanetti Vieira, Motta (Ibrahimovic ‘58) – Balotelli (Quaresma ‘79), Obina (Milito ‘46). Antrenor: Jose Mourinho.
Chelsea: Cech (Turnbull ‘62) – Ivanovic (Mancienne ‘62), Carvalho (Alex ‘46), Terry, A. Cole (Hutchinson ‘78) – Obi Mikel, Malouda (Deco ‘46), Essien (Belletti ‘62), Lampard (Di Santo ‘87) – Drogba (Anelka ‘46), Kalou (Sturridge 46). Antrenor: Carlo Ancelotti.