16.2 C
Știri de ultima orăSportRomânia, doar locul 33 la Universiadă

România, doar locul 33 la Universiadă

România a ocupat locul 33 în clasamentul pe medalii la Jocurile Mondiale Universitare de la Belgrad, încheiate duminică, având un bilanţ de patru medalii, una de aur, două de argint şi una de bronz. Gimnastul Flavius Koczi a câştigat aurul la sărituri şi bronzul la paralele, atleta severineană Ancuţa Bobocel a cucerit argintul la 3.000 m obstacole, iar scrimera Simona Deac a luat argint la spadă individual. În clasamentul pe medalii, primul loc a revenit Rusiei, cu 27 de aur, 22 de argint şi 27 de bronz, urmată de China, 22-21-15, Coreea de Sud, 21-11-15, Japonia, 20-21-32, SUA, 13-13-19 etc. Duminică, în ultima zi de concurs, Mihai Liviu Grasu a ocupat locul zece la aruncarea discului, cu 57,69 m.