17.8 C
Știri de ultima orăSportBogdan şi Stoica, pretenţii la Wimbledon

Bogdan şi Stoica, pretenţii la Wimbledon

Tenismana Ana Bogdan, cap de serie numărul 3, a reuşit calificarea în turul doi la Wimbledon, în competiţia rezervată juniorilor, după ce a dispus de poloneza Magda Linette, scor 6-3, 6-3. Viitoarea adversară a Anei Bogdan va fi olandeza Richel Hogenkamp. Alt succes românesc înregistrat în cadrul acestui turneu a fost semnat de Ilinca Stoica, aceasta impunându-se în faţa slovacei Chantal Skamlova, scorul 6-2, 6-1, în manşa inaugurală. Perechea Andrei Pavel / Monica Niculescu a pierdut în faţa cuplului Robert Lindstedt (Suedia) / Rennae Stubbs (Australia), scor 3-6, 6-2, 6-8, în turul secund al probei de dublu mixt.
În proba de senioare de la Wimbledon, surorile Williams, Serena şi Venus,  de şapte ori campioane împreună la acest turneu desfăşurat pe iarba londoneză, au acces în sferturile de finală şi nu se pot duela decât dacă se vor întâlni în ultimul act. Venus, a treia favorită, a profitat de pe urma abandonului sârboaicei Ana Ivanovic, a 13-a favorită. Americanca se impusese clar în primul set, scor 6-1, iar în cel de-al doilea, la 1-0 pentru sârboaică, Ivanovic a abandonat din cauza unei accidentări la coapsă. Venus Williams o va întâlni în sferturi pe poloneza Agnieszka Radwanska. Serena Williams, nu a avut probleme cu Daniela Hantuchova (Slovacia), pe care a învins-o cu 6-1, 6-3. Fosta lideră mondială se va bate pentru un loc în semifinale cu Victoria Azarenka, în faţa căreia a pierdut ultima dispută directă, în finala de la Miami.