16.2 C
Știri de ultima orăSportVoleibaliştii au pierdut în Belgia

Voleibaliştii au pierdut în Belgia

Selecţionata masculină de volei a României a fost învinsă, vineri seară, la Leuven, de echipa similară a Belgiei cu scorul de 3-0 (25-22, 25-20, 25-22), într-un meci din Grupa B a Ligii Europene. Cele trei seturi, disputate într-o oră şi 20 de minute, au fost echilibrate, iar românii, antrenaţi de Stelian Moculescu, au cedat abia pe final. În primul set, belgienii s-au desprins după 20-20, iar în ultimul, România a condus în permanenţă: 6-3, 11-4, 12-7, 16-10, 17-12. Belgia a revenit, însă a egalat la 20 şi a încheiat partida în număr minim de seturi. Cele două formaţii s-au întâlnit din nou aseară, după închiderea ediţiei, tot la Leuven. În clasament, pe primul loc este Belgia, cu 11 puncte, urmată de Germania, 10 p, Grecia, 9 p, şi România, 9 p.