12.3 C
Știri de ultima orăSportStanciu, bronz în Slovenia

Stanciu, bronz în Slovenia

Românul Cristian Stanciu a izbutit să cucerească medalia de bronz la categoria +100 kg a turneului internaţional de judo, Openul Sloveniei de la Celje. Sportivul nostru i-a învins pe germanul Matthias Schmunk şi olandezul Albert Greidanus, înainte de a pierde în sferturi cu germanul Sebastian Bahn. În recalificări, Cristian Stanciu l-a întrecut pe polonezul Piotr Deka, iar în meciul pentru medalia de bronz l-a învins pe olandezul Benjamin Leenwaarde.
La aceeaşi categorie, Vlăduţ Simionescu a avut un parcurs destul de modest, reuşind să încheie competiţia pe locul şapte, aceeaşi poziţie ocupând-o şi Adrian Bogoşel, la categoria 90 kg.
În concursul feminin, Ramona Enache a fost a cincea la categoria 48 kg, în timp ce Violeta Dumitru s-a clasat pe locul şapte la categoria 48 kg.