8 C
Știri de ultima orăSportAmatorii olteni au cucerit argintul european

Amatorii olteni au cucerit argintul european

Selecţionata de fotbalişti amatori a Olteniei a fost învinsă luni seară în finala Cupei Regiunilor UEFA de reprezentanta Spaniei, Castilla y Leon, scor 2-1, într-un meci disputat în nocturnă, pe stadionul NK Inter din localitatea croată Zapresic. Ibericii au deschis scorul în minutul 20, iar românii, antrenaţi de Sorin Pătraşcu, au egalat prin Sîrbu. Spaniolii au dat lovitura în minutul 81, cucerind trofeul. Oltenii au obţinut medalia de argint, realizându-şi astfel obiectivul propus, accederea în finala competiţiei. Cu trei goluri reuşite la turneul final, atacantul Mirel Adrian Sîrbu a ocupat locul doi în clasamentul golgheterilor, fiind devansat doar de rusul Alexandr Gorbunov, cu patru goluri marcate. Lotul selecţionatei Olteniei a fost format din jucătorii: Popescu, Miulescu, Iovan, Sodoleanu, Mateiţă, Preda, Burada, Marinescu, Stănculescu, Mitroi, Sârbu, Văcaru, Petrescu, Stoica, Rioşeanu, Petrovici, Răduţ, Bucăţea. Oltenia ocupase primul loc în Grupa A a competiţiei, cu 7 puncte, urmată de Privolzhie (Rusia) – 6 p, Zagreb (Croaţia) – 4 p şi Bratislava (Slovacia) – 0 p. Oltenia a învins Privolzhie şi Bratislava cu acelaşi scor, 2-0, în primele două partide, iar apoi a terminat la egalitate, 1-1, cu Zagreb.