3.9 C
Știri de ultima orăSportDumitraşcu şi Doană, campioane balcanice la judo

Dumitraşcu şi Doană, campioane balcanice la judo

Sportivii de la CSM-LPS „Petrache Trişcu“ din Craiova au obţinut trei medalii la Campionatul Balcanic de judo, desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute, la Larisa (Grecia). Raluca Dumitraşcu (categoria 48 de kilograme) a obţinut, pentru a doua oară, titlul balcanic la cadete. Tot medalie de aur a câştigat şi colega sa de club Amalia Doană, dar la categoria 40 de kilograme. A treia medalie pentru craioveni, de argint, a fost cucerită de Adelina Ispas (70 de kilograme), dar la juniori. CSM-LPS Craiova a mai fost reprezentat la Campionatul Balcanic de alţi doi sportivi, Adrian Nicola (90 de kilograme, juniori) şi Larisa Staicu (63 de kilograme, cadete), ambii clasându-se pe locul cinci. Antrenorul Mihai Voinea, care nu a făcut deplasarea în Grecia, a vorbit despre rezultatele obţinute de judoka din Bănie: „Rezultatele sunt bune, având în vedere că, exceptând-o pe Raluca Dumitraşcu, ceilalţi sportivi sunt în primul an la categoria de vârstă respectivă. Aceste campionate balcanice au fost un test util pentru sportivii noştri, care vor merge la Campionatul European pentru cadeţi, programat la sfârşitul acestei luni, în Slovenia. Câţiva dintre ei vor merge din Grecia direct la lotul naţional“.
Pe lângă cele trei medalii balcanice de la judo, clubul craiovean a mai obţinut weekend-ul trecut un loc doi la Campionatul Naţional de lupte libere (feminin, junioare, echipe) de la Hunedoara. Din echipa olteană au făcut parte sportivele: Ileana Dobrescu (44 kg), Roxana Rotaru (48 kg), Niculina Gavat (51 kg), Adela Pasăre (55 kg), Raluca Irimia (59 kg), Loredana Staicu (63 kg), Ionela Catrina (67 kg) şi Maria Popescu (72 kg).