8 C
Știri de ultima orăSportSerbia, cu un pas la Mondiale

Serbia, cu un pas la Mondiale

Echipa lui Radomir Antic a învins în Insulele Feroe şi s-a distanţat de Franţa, fiind aproape calificată la Cupa Mondială de anul viitor.

Reprezentativa Serbiei a învins cu 2-0 în deplasare, Insulele Feroe, într-un meci din Grupa a 7-a a preliminariilor pentru CM 2010, din care face parte şi România, şi şi-a consolidat poziţia de lider.
După numeroase tentative de a deschide defensiva ermetică a gazdelor, selecţionata pregătită de Radomir Antic a deschis scorul cu un minut înainte de pauză prin atacantul Milan Jovanovic, elevul lui Ladislau Bölöni la Standard Liege. În minutul 61, Neven Subotic a marcat pentru 2-0 şi a stabilit scorul final. Serbia s-a distanţat la opt puncte de ocupanta locului secund, Franţa, care are şi două meciuri mai puţin disputate. Acesta a fost singurul meci care s-a jucat în Grupa a 7-a preliminară. Etapa viitoare a calificărilor pentru Cupa Mondială găzduită de Africa de Sud anul viitor se va disputa pe 12 august, când se va juca meciul Insulele Feroe – Franţa. România va disputa următoarea partidă pe 5 septembrie, în deplasare, cu Franţa.

Olanda se distrează
în Grupa a 9-a

Naţionala Olandei şi-a mai trecut în cont o victorie în cadrul Grupei a 9-a de calificare, 2-0 pe teren propriu cu Norvegia. Golurile batavilor au fost marcate de Ooijer (‘32) şi Robben (‘50). Olanda este deja calificată la Cupa Mondială, fiind lideră cu 21 de puncte, în condiţiile în care următoarea clasată, Scoţia, are numai şapte puncte. Tot în cadrul aceleiaşi grupe, a 9-a, Macedonia s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în faţa Islandei (Stojkov 10, Ivanovski 85) şi păstrează în continuare şanse de a ajunge la CM 2010.
Anglia a obţinut în faţa propriilor fani cea mai categorică victorie a acestei etape, 6-0 cu Andorra, în cadrul Grupei a 6-a. Golurile echipei antrenate de Fabio Capello au fost marcate de Rooney (‘4, ‘38), Lampard (‘29), Defoe (‘73, ‘75) şi Crouch (‘80).

Argentina lui Maradona, învinsă de Ecuador

În grupa de calificare din America de Sud, reprezentativa Ecuadorului a reuşit să învingă pe teren propriu cu scorul de 2-0 selecţionata Argentinei, antrenată de Diego Maradona. La Quito, oraş situat la 2.850 de metri altitudine, Argentina a avut şansa de a deschide scorul în minutul 28, când Carlos Tevez a ratat un penalti. Gazdele au marcat de două ori în repriza secundă, prin Ayovi (‘72) şi Herreira (‘83). Argentina ocupă locul al patrulea în grupa de calificare sud-americană, ultimul care asigură prezenţa la CM 2010. În spatele naţionalei „albiceleste“, la două puncte distanţă, se situează Ecuador.
Într-o altă partidă, Brazilia s-a impus pe teren propriu cu 2-1 în faţa Paraguayului, prin golurile marcate de Robinho (‘40) şi Nylmar (‘49). Pentru oaspeţi a marcat Caabnas (‘25).

Preliminariile CM 2010
Rezultatele înregistrate miercuri în grupele din Zona Europa a preliminariilor Cupei Mondiale din 2010. Grupa 1: Suedia – Malta 4-0. Clasament: 1. Danemarca 16p, 2. Ungaria 13p, 3. Portugalia 9p, 4. Suedia 9p, 5. Albania 6p, 6. Malta 1p. Grupa a 4-a: Finlanda – Rusia 0-3. Clasament: 1. Germania 16p, 2. Rusia 15p, 3. Finlanda 10p, 4. Ţara Galilor 9p, 5. Azerbaidjan 1p,6. Liechtenstein 1p. Grupa a 6-a: Ucraina – Kazahstan 2-1, Anglia – Andorra 6-0. Clasament: 1. Anglia 21p, 2. Croaţia 11p, 3. Ucraina 11p, 4. Belarus 9p, 5. Kazahstan 3p, 6. Andorra 0p. Grupa a 7-a: Insulele Feroe – Serbia 0-2. Clasament: 1. Serbia 18p, 2. Franţa 10p, 3. Lituania 9p, 4. Austria 7p, 5. România 7p, 6. Insulele Feroe 1p. Grupa a 9-a: Macedonia – Islanda 2-0, Olanda – Norvegia 2-0. Clasament: 1. Olanda 21p, 2. Scoţia 7p, 3. Macedonia 7p, 4. Islanda 4p, 5. Norvegia 3p.