16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportZincă, singurul medaliat

Zincă, singurul medaliat

Delegaţia României care a participat la Campionatul Balcanic de alergare montană de la Teteven (Bulgaria) a obţinut o singură medalie, de argint. Cel care a reuşit acest rezultat notabil este craioveanul Ionuţ Zinca (CS Universitatea), care nu practică atletismul, ci orientarea. Sportivul pregătit de Emilian Minoiu a încheiat cursa de 12,870 kilometri în 57 de minute şi 29 de secunde. Înainte de plecarea în Bulgaria, Ionuţ Zinca a participat cu alţi colegi de la CS Universitatea Craiova la Campionatul Naţional de noapte şi echipe la orientare, desfăşurat în pădurile din zona oraşului Plopeni. Oltenii au obţinut o salbă de medalii: şase de aur (Andra Anghel, Ilie Mirea, Veronica Minoiu, Ionuţ Zincă, echipa feminină senioare, echipa masculină senioare), una de argint (Paul Brăbiescu) şi una de bronz (echipa de senioare formată din Marinela Piringiu şi Erika Roşca.