10 C
Știri de ultima orăSportKoczi, pe patru la Frankfurt

Koczi, pe patru la Frankfurt

Sportivul român Flavius Koczi s-a clasat pe locul patru la prima etapă a competiţiei de gimnastică artistică „Trofeul Campionilor“, desfăşurată la Frankfurt. Reprezentantul nostru a acumulat 86,525 puncte, obţinând cea mai mare notă la cal cu mânere (15,050) şi a doua la sol (14,875). La inele a fost notat cu 13,675 puncte, la sărituri a primit 15,025, la paralele – 14,825, iar la bară fixă – 13,075. Victoria a revenit campionului european Fabian Hambüchen (Germania), cu un punctaj total de 89,300, care l-a devansat pe compatriotul său Marcel Nguyen, 88,475, treapta a treia a podiumului fiind ocupată de americanul Joseph Hagerty (88,150). Aceasta a fost prima etapă a competiţiei „Trofeul Campionilor“, următoarele concursuri fiind programate pe 19 septembrie, la Berlin, pe 25 octombrie, la Hanovra, şi pe 15 noiembrie, la Stuttgart.