22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024

Doljul, la putere

Două judoka din Dolj au reuşit să urce pe podium la finala Campionatului Naţional al categoriei de vârstă 15 ani, competiţie găduită la sfârşitul săptămânii trecute de staţiunea Eforie Nord. Roxana Smarande, de la LPS „Petrache Trişcu“ Craiova, a cucerit medalia de bronz la categoria de greutate 36 kg. „Roxana a obţinut această medalie după o evoluţie bună. Este o sportivă serioasă, care cred că va confirma şi la concursurile viitoare“, a spus antrenorul fetei, Cristian Mărgineanu. Tot medalie de bronz a obţinut şi Oana Cucoş (categoria 44 de kilograme), sportivă de la Independenţa Calafat, pregătită de antrenorul Alexandru Pop. Din Oltenia au mai urcat pe podium Ancuţa Moldovan (CSM Drobeta Turnu Severin) – aur la categoria 57 kg, Adrian Florescu (CSS Slatina) – bronz la categoria 38 kg, şi Andrei Bîrcan (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) – bronz la categoria 66 kg.