21.7 C
Știri de ultima orăSportCET s-a retras din campionat

CET s-a retras din campionat

Formaţia feminină de baschet CET Govora nu s-a mai înscris în ediţia viitoare de campionat, cei doi tehnicieni şi jucătoarele fiind anunţaţi că sunt liberi de contract. Motivul invocat de conducere a fost lipsa banilor, dar se pare că la luarea deciziei au contat şi scandalurile care au fost în timpul sezonului între jucătoarele străine şi tehnicieni. CET Govora a terminat campionatul trecut pe locul şase şi a fost eliminată în primul tur al turneului play-off. „Nu mă aşteptam la această decizie, credeam că vom merge în continuare cu o echipă de junioare pe care să o formăm. Normal că nu este bine pentru sportul vâlcean“, a comentat tehnicianul Mihai Toma. Echipa a fost înfiinţată în anul 2000 şi a fost antrenată în cei nouă ani de existenţă de Doru Moise, Manuela Cornea, Mihai Toma şi Antoaneta Toma. Cea mai bună clasare a formaţiei CET Govora a fost în 2005, atunci când a cucerit medaliile de bronz. Unele din fondurile care erau destinate echipei vor fi redirecţionate spre volei, echipa CET Govora urmând să evolueze în eşalonul inferior sub comanda tehnicienilor Marius şi Nicoleta Mărgărit.