10.3 C
Știri de ultima orăSportNicoleta Grasu, pe podium la Rio de Janeiro

Nicoleta Grasu, pe podium la Rio de Janeiro

Atleta Nicoleta Grasu a câştigat proba de aruncare a discului din cadrul reuniunii internaţionale de la Rio de Janeiro (Brazilia), cu performanţa de 63,08 metri. La suliţă, Monica Stoian a încheiat pe a treia treaptă a podiumului, cu o aruncare de 59,91 metri, în timp ce Maria Negoiţă s-a clasat pe locul cinci, cu 58,46 metri.
La Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeţi Under 17, desfăşurate la Chiang Mai (Thailanda), Ionuţ Ilie a câştigat medalia de argint după ce a ocupat locul secund atât la total, cât şi la cele două stiluri, smuls şi aruncat, în limitele categoriei 56 kg. La smuls, Ionuţ Ilie a reuşit 94 kg, fiind devansat de columbianul Miguel Escobar, 97 kg, la aruncat, sportivul român a ridicat 117 kg, faţă de 117 ale lui Escobar, iar la total, cu 211 kg, s-a situat după sud-american, 223 kg.