5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDragomir s-a descurcat la CE

Dragomir s-a descurcat la CE

Spadasinul Liviu Dragomir de la CS Universitatea Craiova, a obţinut un rezultat notabil la Campionatul European de scrimă pentru tineret (sportivi sub 23 de ani), desfăşurat weekend-ul trecut la Debrecen (Ungaria). Elevul antrenorului emerit Dumitru Popescu s-a clasat pe locul opt, fiind foarte aproape de podium, după ce a pierdut cu scorul de 15-11 în faţa lui Bartosz Piasecki (Norvegia), sportiv care a ocupat în final locul trei.

„Deşi este mai mic cu aproape patru ani decât limita de vârstă, Dragomir s-a descurcat bine. A fost la un pas de podium. Dacă eram acolo poate obţinea un rezultat mai bun. Rezultatul îmi dă speranţe pentru acest ciclu olimpic. Să sperăm că va fi la fel de serios şi în continuare şi că va merge mai departe", a declarat ieri antrenorul Popescu. Alt român, Cosmin Kortyan, s-a clasat pe locul trei. La feminin, Roxana Lazăr, sportivă antrenată pe Mircea Alecu, s-a clasat pe locul 27, fiind eliminată de pe tabloul de 32 de altă româncă, Simona Deac, scor 15-11, această din urmă încheind concursul pe locul cinci.