Acasă Sport Valentino Rossi, primul la Jerez

Valentino Rossi, primul la Jerez

Campionul mondial Valentino Rossi a obţinut prima sa victorie din sezonul 2009 de MotoGP, după ce a revenit de pe locul patru pe grila de start, în faţa a peste 123.000 de fani în Marele Premiu al Spaniei, de la Jerez. „Doctorul", cronometrat cu timpul de 45 de minute şi 18.557 secunde, a fost urmat de Dani Pedrosa (45 de minute şi 21.257 secunde) şi de Casey Stoner (45 de minute şi 29.064 secunde).

La clasa 250 cmc s-a impus Hiroshi Aoyama, cu o depăşire inteligentă în ultimul viraj a eroului local Alvaro Bautista (+0.132 secunde), podiumul fiind completat de Marco Simoncelli (+2.706 secunde).

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.