12 C
Știri de ultima orăSportCiprian Tănasă a înscris pentru Metalurg Doneţk

Ciprian Tănasă a înscris pentru Metalurg Doneţk

În runda a 25-a a campionatului Ucrainei, Metalurg Doneţk a învins sâmbătă, în deplasare, pe Iliciveţ Mariupol, cu 1-0, graţie golului atacantului român Ciprian Tănasă, aflat la prima reuşită a stagiunii. Fostul jucător al Universităţii Craiova, care a semnat în martie cu echipa din Doneţk, a înscris în minutul 45 pentru Metalurg, formaţie situată pe locul patru în clasament, cu 43 de puncte.
Tot în etapa a 25-a a primei ligi ucrainene, echipa antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Cernomoreţ Odessa. Singurul gol al acestei partide a fost marcat de mijlocaşul brazilian William, în minutul 47. La gazde, fundaşul român Răzvan Raţ a evoluat pe întreaga durată a confruntării. Graţie acestui succes, Şahtior Doneţk se menţine pe poziţia secundă în clasament, unde a acumulat 52 de puncte, cu nouă mai puţine decât lidera Dinamo Kiev, care are şi un meci mai puţin disputat.