14.5 C
Știri de ultima orăSportAlina Dumitru a ratat aurul la CE

Alina Dumitru a ratat aurul la CE

Judoka Alina Dumitru a fost învinsă vineri în semifinalele categoriei 48 de kilograme, la Campionatele Europene din Georgia, ea înregistrând acest eşec după cinci ani de dominaţie în Europa. Alina Dumitru a fost prima semifinalistă a categoriei 48 de kilograme, după două victorii categorice în cadrul grupei A, în faţa portughezei Leandra Freitas şi a reprezentantei Turciei, Kubra Tekneci. În semifinale însă, unguroaica Eva Csernoviczki a produs surpriza, învingând-o pe campioana olimpică en-titre, cu scorul de 1-0, în 2:56 minute. Alina Dumitru va lupta pentru medalia de bronz, în recalificări, cu sportiva din Belarus Volha Leshchenka. Judoka antrenată de Florin Bercean a câştigat ultimele cinci titluri europene ale categoriei sale. Tot vineri, la categoria 52 de kilograme, Andreea Cătună a ratat oportunitatea de a câştiga grupa A, fiind învinsă de turcoaica Aynur Samat. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi Corina Căprioriu, care a pierdut disputa în primul tur cu portugheza Telma Monteiro. La masculin, Dan Fâşie (cat. 66 kilograme) a fost eliminat încă din primul tur al grupei C, de georgianul Mikheil Komizuri.

La competiţia din Georgia participă 261 de sportivi, dintre care 152 de băieţi şi 109 fete.