17.8 C
Știri de ultima orăSportMedalii în Bulgaria pentru CSU Craiova

Medalii în Bulgaria pentru CSU Craiova

Sportivii secţiei de orientare de la CS Universitatea Craiova au participat în perioada 19-21 aprilie la o etapă de World Ranking „Velikden Cup", desfăşurată la Targovishte, în Bulgaria. Competiţia a debutat cu proba de supersprint, oltenii urcând de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, prin Andra Anghel (16 ani), Veronica Minoiu (senioare) şi Ionuţ Zinca (seniori), în timp ce Ilie Mirea s-a clasat pe locul doi la seniori. În ziua a doua, la proba de sprint, rezultatele nu au mai fost la fel de bune. Andra Anghel s-a clasat pe locul II, Veronica Minoiu şi Ionuţ Zinca au ocupat poziţia a cincea, în timp ce Ilie Mirea a ocupat primul loc la masculin, 20 de ani. În proba de medie distanţă, trei sportivi de la CS Universitatea, Andra Anghel, Veronica Minoiu şi Ionuţ Zinca, s-au „abonat" la locul doi.

În ultima zi de concurs, sportivii au alergat în proba de lungă distanţă 9 km (aerian) la senioare şi 14 km la seniori, craiovenii obţinând două locuri I (Andra Anghel, Ionuţ Zinca), un loc II (Veronica Minoiu) şi un loc III (Ilie Mirea). În total, sportivii de la CS Universitatea, pregătiţi de Emilian Minoiu, au obţinut la concursul din Bulgaria şase locuri întâi, tot atâtea locuri doi şi un loc trei.