11.4 C
Știri de ultima orăSportRădoi a înscris, dar Al-Hilal a pierdut titlul

Rădoi a înscris, dar Al-Hilal a pierdut titlul

Echipa lui Mirel Rădoi, Al-Hilal, a pierdut duminică, pe teren propriu, meciul cu Al-Ittihad, scor 1-2, din ultima etapă a campionatului Arabiei Saudite şi a ratat şansa de a câştiga titlul de campioană.
Al-Ittihad a deschis scorul repede în acest meci, prin Hazazi, dar Mirel Rădoi a adus egalarea pentru „alb-albaştri“ dintr-un penalti transformat în minutul 51. În momentul în care Rădoi a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, Al-Hilal evolua în inferioritate numerică, Aziz fiind eliminat în minutul 21. Al-Ittihad a trecut din nou în avantaj în minutul 70, ducând scorul la 2-1, prin golul lui Aboucharouane. Acesta a fost şi scorul final al partidei, Al-Hilal ratând victoria în cel mai important meci al sezonului.
Al-Ittihad a cucerit al optulea titlu din istoria sa, în timp ce Al-Hilal are în palmares 11 trofee. Echipa pregătită de Ioan Andone, Al-Ettifaq, a terminat sezonul pe locul şase.