22 C
Știri de ultima orăSportVlad Munteanu, gol pentru Cottbus

Vlad Munteanu, gol pentru Cottbus

În runda a 27-a a Bundesligii, Energie Cottbus a învins-o pe Arminia Bielefeld, cu 2-1, meci în care singurul gol al formaţiei oaspete a fost marcat de mijlocaşul român Vlad Munteanu, în minutul 48, în timp ce pentru gazde au punctat Rangelov (’43) şi Angelov (’59). La Energie, atacantul român Emil Jula a evoluat titular şi a fost înlocuit în minutul 84, iar fundaşul Ovidiu Burcă a luat loc pe banca de rezerve. Vlad Munteanu a fost integralist.
Tot în runda a 27-a, Borussia Dortmund a învins-o pe FC Köln cu 3-1 (Subotic ’39, Hajnal ’49, Geromel ’81-autogol / Vucicevic ’10), meci în care atacantul român al echipei oaspete, Sergiu Radu, a fost rezervă. Maximilian Nicu a jucat până în minutul 62 al partidei pe care Hertha Berlin a pierdut-o în deplasare, în faţa lui Hannover, cu 0-2 (Hanke ’29, Bruggink ’62).
Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 27-a a Bundesligii: Bayern München – Eintracht Frankfurt 4-0 (Ribery ’3, Toni ’17, Lucio ’36, Schweinsteiger ’48), Hoffenheim – VfL Bochum 0-3 (Sestak ’42, ’55, ’69), Borussia M’gladbach – VfL Wolfsburg 1-2 (Dante ’79 / Dzeko ’21, Riether ’85), Schalke 04 – Karlsruhe 2-0 (Kuranyi ’24, Farfan ’80). Meciurile Bayer Leverkusen – Werder Bremen şi VfB Stuttgart – Hamburger s-au disputat aseară.
În clasament, pe primele cinci locuri se situează următoarele formaţii: 1. VfL Wolfsburg 54 de puncte; 2. Bayern 51; 3. Hamburg 51 (26 j); 4. Hertha 49; 5. Stuttgart 45 (26 j).