13.4 C
Știri de ultima orăSportPatru medalii la juniori pentru judoka din Bănie

Patru medalii la juniori pentru judoka din Bănie

Oraşul Oradea a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute finala campionatului naţional de judo rezervat juniorilor (Under 20), competiţie care a adunat la start 223 de sportivi (92 la feminin şi 131 la masculin). CSM-LPS „Petrache Trişcu" Craiova s-a prezentat la finală cu opt sportivi, patru dintre ei au revenind acasă cu medalii. Raluca Dumitraşcu (48 kg), Adelina Ispas (70 kg) şi Adrian Nicola (90 kg) au cucerit medalia de aur, iar Larisa Staicu (57 kg) a obţinut medalia de bronz. Alte două judoka din Bănie, Amalia Doană (44 kg) şi Mihaela Gavat (52 kg), au ocupat locul cinci. Antrenorul Mihai Voinea a spus că obiectivul propus pentru acest concurs, cucerirea între două şi patru medalii, a fost îndeplinit: „Sportivii care au luat medalii de aur erau campioni şi anul trecut, deci şi-au reconfirmat valoarea. Ne aşteptam să obţinem aceste medalii". Cu cele patru medalii cucerite, trei de aur şi una de bronz, CSM-LPS „Petrache Trişcu" Craiova a ocupat un onorant loc doi în clasamentul final de medalii, craiovenii fiind devansaţi doar de CSS Gloria Arad-Dinamo, care a obţinut două medalii de aur, una de argint şi două de bronz. Mâine, la sala de sport din incinta Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trişcu", se va desfăşura o competiţie rezervată practicanţilor de judo cu vârste mai mici, etapa judeţeană la U 15 (sub 15 ani), U 13 şi U 11, masculin şi feminin.