10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGîngioveanu a marcat la tineret

Gîngioveanu a marcat la tineret

Cinci dintre jucătorii Universităţii Craiova şi-au făcut loc la start în echipa de tineret a României la amicalul de ieri cu Serbia, încheiat cu scorul de 1-1. Emil Săndoi a început în formula: C. Lungu – Bărboianu, V. Găman, R. Barbu, S. Ilie – Torje, Bicfalvi, Iorga, Gîngioveanu – L. Ganea, M. Costea. Prima repriză a fost dominată de gazde, însă apărarea tricoloră a reuşit să-i ţină la distanţă pe atacanţii plavi, scorul rămânând nemodificat până la pauză. După timpul de odihnă, gazdele au început tare şi au obţinut un penalti chiar în debutul reprizei secunde, dar Tosic (‘48), atacantul lui Manchester United, a tras pe lângă poartă. În minutul 55, Torje a fost faultat în careu, iar Gîngioveanu a transformat cu precizie, aducând România în avantaj. Bucuria tricolorilor n-a durat decât patru minute, Djordjevic egalând la o nesincronizare a fundaşilor noştri. Scorul de egalitate s-a menţinut până la ultimul fluier al arbitrului, deşi sârbii au ratat o ocazie mare în ultimul minut de joc, Perovic trimiţând pe lângă poartă din marginea careului mic. În repriza secundă, selecţionerul Emil Săndoi i-a aruncat în luptă pe Păun, Zaharia, Rusescu, A. Ionescu, Pârvulescu şi Stoian.