14.5 C
Știri de ultima orăSportOpriţa şi Ianu au învins lăcustele

Opriţa şi Ianu au învins lăcustele

În etapa a 23-a a primei divizii elveţiene, Super League, formaţia la care sunt legitimaţi atacanţii români Daniel Opriţa şi Cristian Ianu, FC Aarau, a dispus de Grasshopper Zürich, cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de jucătorul italian Giuseppe Aquaro, în minutul 62.
În partida cu „lăcustele“ din Zürich, Daniel Opriţa a fost titular la Aarau, evoluând pe postul de mijlocaş central, şi a jucat până în minutul 78, timp în care a avut şi o ocazie de a înscrie. Atacantul rămâne în continuare fără gol marcat de la transferul său în Elveţia, deşi are cinci meciuri la activ în tricoul noii sale echipe. Celălalt român de la Aarau, Cristian Ianu, care este şi golgheterul echipei cu şase reuşite, a intrat pe teren în minutul 78, înlocuindu-l pe fostul atacant al Universităţii Craiova, Patrick Bengondo.
După 24 de runde, FC Aarau a acumulat 29 de puncte, ocupând locul cinci în campionatul Elveţiei.