24.5 C
Știri de ultima orăSportÎnfrângere în Capitală

Înfrângere în Capitală

Baschetbaliştii de la SCM-Universitatea Craiova au fost învinşi sâmbătă, în deplasare, de formaţia Dinamo Bucureşti, scor 69-59, într-un joc din runda a 23-a din Divizia A.
Partida desfăşurată în sala „Antilopa“ a fost echilibrată, cu răsturnări spectaculoase de scor. Cele două echipe şi-au împărţit supremaţia pe sferturi: craiovenii au câştigat primul şi al treilea sfert, iar dinamoviştii sferturile doi şi patru. Bucureştenii s-au desprins în sfertul doi, pe care l-au câştigat cu 27-11.
După cum arată statistica meciului, craiovenii au avut un procentaj destul de scăzut la aruncările din spatele semicercului, reuşind să înscrie doar patru coşuri din 22 de încercări. Cel mai bun marcator al formaţiei din Bănie, antrenată de Paul Nicolae, a fost sârbul Alexandar Lekic, care a reuşit 13 puncte. Green, Mitchell şi Tomic au înscris câte nouă puncte, iar ceilalţi marcatori au fost Holmes (8), Răducanu (6) şi V. Ştefan (5). A mai jucat: Lepădat. Oltenii vor sta în runda următoare, iar pe 11 martie vor juca tot în deplasare, cu „U“ Mobitelco Cluj-Napoca.

Fetele, învinse pe terenul campioanei

Şi baschetbalistele de la SCM-CSSU Craiova au pierdut sâmbătă disputa din deplasare cu ICIM Arad, campioana României, scor 72-58, contând pentru etapa a 20-a din prima divizie. Elevele lui Liviu Manea au câştigat primul sfert, 20-15, dar le-au pierdut pe următoarele trei (13-2, 19-14, 25-22). Cele mai bune marcatoare pentru SCM-CSSU au fost Cristina Ciocan (18), Alexandra Cutaş (16), fostă jucătoare la ICIM Arad, şi Cristina Cutaş (14). Ciocan şi cele două surori Cutaş au marcat împreună 48 de puncte, iar celelalte zece puncte au fost reuşite de Adelina Ştefan (4), Gligă şi Haas (câte 3). Au mai jucat: Andreea Cutaş şi Chirilă. Miercuri, SCM-CSSU primeşte vizita formaţiei CSS LMK Sfântu Gheorghe, într-o nouă etapă intermediară din Divizia A.