16.2 C
Știri de ultima orăSportScrimerele s-au impus în etapa de la Paris

Scrimerele s-au impus în etapa de la Paris

Echipa feminină a României şi-a adjudecat proba de spadă din cadrul Grand Prix-ului de la Saint Maur (Franţa), competiţie contând pentru Cupa Mondială de scrimă. În ultimul act, tricolorele au trecut de Polonia, scor 45-35, după ce în prealabil eliminaseră Italia, în sferturi, şi Rusia, în semifinale. Poziţia a treia a fost ocupată de naţionala Franţei, care a învins în finala mică reprezentativa similară a Rusiei, scor 45-40. România a fost reprezentată la Paris de sportivele Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Iuliana Măceşanu, Simona Alexandru şi Simona Deac.
Ana Maria Brânză şi Anca Măroiu s-au clasat pe locul trei în concursul de spadă de la Saint Maur (Franţa), după ce au fost învinse în semifinale. Ana Maria Brânză, vicecampioana olimpică de la Beijing, a trecut pe rând de germanca Ricarda Multerer (15-10), de Iuliana Măceşeanu (13-8), de olandeza Sonja Tol (15-14), de suedeza Emma Samuelsson (15-5), fiind învinsă în semifinale de rusoaica Ana Sivkova, cu 15-10). La rândul său, Anca Măroiu le-a învins pe rând pe Elena Kriviţka (Ucraina), cu 15-8, pe elveţienele Sophie Lamon, cu 15-7, şi Tiffany Geroudet cu 15-13, de Imke Duplitzer (Germania), cu 15-4, dar a cedat în faţa rusoaicei Lubov Şutova (12-15).
În competiţia de la Saint Maur, Iuliana Măceşeanu s-a clasat pe locul 27, Simona Alexandru – pe 41, Simona Deac – pe 68.
În clasamentul Cupei Mondiale la spadă, Ana Brânză e lider, cu 374 de puncte, urmată de campioana olimpică Britta Heidemann (Germania – 262), Imke Duplitzer (254), Lubov Şutova (216), Ana Sivkova (208). Anca Măroiu este pe locul 22, cu 104 p.
Maria Udrea a câştigat concursul internaţional de floretă pentru juniori de la Zagreb, după ce a învins-o în finală pe poloneza Marta Lyczbinska.