22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMutu, cel mai bun fotbalist al etapei

Mutu, cel mai bun fotbalist al etapei

Atacantul român al formaţiei AC Fiorentina, Adrian Mutu, a fost desemnat cel mai bun jucător al etapei a 24-a din Serie A, în urma notelor primite în principalele publicaţii din Italia, având o medie de 7,88. Cu aceeaşi medie, „Briliantul“ se situează pe primul loc şi în clasamentul celor mai buni stranieri ai rundei a 24-a.
Internaţionalul român ocupă locul trei în clasamentul celor mai buni jucători şi stranieri pe tot sezonul, cu o medie a notelor de 6,56. De asemenea, Mutu a fost inclus atât în echipa etapei, cât şi în cea a întregului sezon. În etapa a 24-a din Serie A, Adrian Mutu a marcat cele trei goluri ale echipei „viola“ în meciul terminat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 3-3, cu Genoa. Românul a marcat din penalti, în minutul 60, şi apoi în minutele 80 şi 90+4.