14.5 C
Știri de ultima orăSportConfuzie în Brazilia, din cauza plasei unei porţi

Confuzie în Brazilia, din cauza plasei unei porţi

O partidă din campionatul brazilian a fost oprită aproximativ zece minute după ce arbitrii au stat să analizeze dacă balonul a intrat în poartă regulamentar sau prin plasa laterală. Meciul dintre Boavista şi Botafogo s-a desfăşurat normal până când atacantul oaspeţilor, Alessandro, a trimis mingea în poartă după o lovitură de cap, în repriza a doua. Jucătorii lui Botafogo au sărbătorit golul, dar la reluările televiziunii s-a văzut cum mingea a lovit terenul, apoi a intrat în poartă prin plasa laterală, unde era o gaură de aproximativ 30 de centimetri.
Fotbaliştii de la Boavista au protestat la decizia arbitrului, care a acordat golul, iar după câteva minute de discuţii, „centralul“ şi-a menţinut poziţia. Protestele gazdelor au continuat, dar golul a fost validat din nou, după ce brigada de arbitri s-a consultat pentru încă trei minute. Jucătorii de la Boavista au refuzat să reînceapă meciul, iar după alte câteva minute „centralul“ a decis să anuleze golul şi a acordat aut de poartă. Antrenorul lui Botafogo, Ney Franco, a afirmat că arbitrii au folosit imaginile televizate pentru a lua o decizie, iar acest lucru este interzis. „O persoană care era în cabinele televiziunilor a discutat cu oficialii şi din acest motiv a fost anulat golul“, a explicat Franco. Botafogo a câştigat meciul cu scorul de 2-1.