10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMutu şi Gilardino fac muzica Fiorentinei

Mutu şi Gilardino fac muzica Fiorentinei

„Briliantul“ a înscris duminică al 99-lea gol în Serie A şi, împreună cu coechipierul său Alberto Gilardino, formează unul dintre cele mai penetrante cupluri ofensive din prima ligă italiană.

Specialiştii consideră că Serie A este cel mai bun campionat din lume şi că „betonul“ apărărilor italiene este cel mai dur. Un român, Adrian Mutu, a reuşit să‑şi facă un nume în această competiţie, fiind remarcat pentru că a găsit soluţiile de a străpunge „zidurile“ construite în faţa porţilor adversarelor din Serie A.
Înscriind duminică în poarta Cataniei, în meciul pe care Fiorentina l-a câştigat cu 2-0, Adrian Mutu şi-a trecut în cont cel de-al 99-lea gol în Serie A. Celălalt gol el echipei „viola“ a fost înscris de Gilardino, partenerul „Briliantului“ din ofensiva formaţiei toscane. Încântat de evoluţia celor doi atacanţi ai săi, antrenorul Fiorentinei, Cesare Prandelli, i-a lăudat pe Mutu şi pe Gilardino: „Când Mutu şi Gilardino sunt cu mingea la picior, se simte muzica“.
Sebastien Frey, portarul grupării „viola“, pare un pic deranjat de faptul că Mutu şi Gilardino au acaparat atenţia presei, susţinând că formaţia din Florenţa nu înseamnă numai cei doi atacanţi.
„Mutu şi Gilardino? Suntem fericiţi că îi avem alături de noi, dar Fiorentina nu înseamnă numai ei doi. Suntem unsprezece pe teren. De exemplu, în meciul cu Catania, apărarea a fost aproape de perfecţiune“, a afirmat Frey.

„Briliantul“ le-a mulţumit coechipierilor

În meciul de duminică, de la Florenţa, cu Catania, Adrian Mutu a evoluat până în minutul 82 şi a deschis scorul în minutul 56. Celălalt gol a fost înscris de Gilardino, în minutul 79. La oaspeţi, mijlocaşul român Nicolae Dică a fost rezervă şi a fost trimis pe teren de antrenorul Walter Zenga în minutul 78, în locul lui Martinez. La finalul partidei de pe „Artemio Franchi“, Adrian Mutu a spus că speră să înscrie în curând al 100-lea gol în Italia. „Briliantul“ a precizat că o contribuţie importantă la reuşitele sale şi ale lui Gilardino o au coechipierii, „care ne pun în valoare calităţile“.
„Echipa, prietenia şi dorinţa de a face bine sunt principiile noastre fundamentale. Ne bucurăm de contribuţia tuturor celor care ne pun în valoare calităţile. Dacă înscriem este şi meritul lor. Eu şi Gila (Gilardino – n.r.) îi mulţumim echipei care ne permite să facem lucruri frumoase. Adversarii noştri s-au apărat foarte bine şi nu au lăsat spaţii libere. În repriza a doua s-au deschis puţin şi am reuşit să înscriem. Al 100-lea gol în Italia? Îmi lipseşte unul, sper să îl înscriu în curând. Important este să obţinem un rezultat bun la Genova, în meciul cu Sampdoria, o partidă mai dificilă decât cea cu Catania“, a spus Mutu.

Mutu, lăudat de presa italiană

Mutu a fost desemnat de site-ul violanews.com cel mai bun jucător de pe teren, el fiind notat cu 7,5. „Devastator încă din primul minut. A deblocat jocul cu un şut sub transversală şi numărul golurilor din campionat a ajuns la şase“, a scris site-ul italian.
„Gila şi Mutu, implacabili“, a titrat site-ul firenzeviola.it, care a menţionat că românul, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren ‑ nota 7 ‑ , a înscris un gol „destul de facil“.
„Fiorentina zboară cu Mutu şi Gilardino“, a scris agenţia Datasport, care i-a acordat românului nota 6,5. La rândul său, site-ul goal.com, care i-a acordat atacantului român nota 7, a scris că Adrian Mutu traversează „o perioadă splendidă în ceea ce priveşte forma sportivă“.

Serie A, etapa a 16-a

Rezultate: AS Roma – Cagliari 3-2 (Totti ’39, Perrotta ’77, Vucinic ’90 / D. Conti ’58, Jeda ’69), Fiorentina – Catania 2-0 (Mutu ’56, Gilardino ’ 79), Genoa – Atalanta 1-1 (Sculli ’86 / Floccari ’17), Inter Milan – Chievo 4-2 (Maxwell ’3, Stankovic ’47, Ibrahimovic ’79, ’87 / Pellisier ’51, Bentivoglio ’65), Palermo – Siena 2-0 (Cassani ’30, Simplicio ’54), Reggina – Sampdoria 0-2 (Bellucci ’75-penalti, Padalino ’81), Udinese – Lazio 3-3 (Di Natale ’8, ’55, Quagliarella ’15 / M. Zarate ’60, Diakhite ’73, C. Ledesma ’85), Napoli – Lecce 3-0 (Hamsik ’11-penalti, Pazienza ’42, Denis ’65), Bologna – Torino 5-2 (Volpi ’48, Di Vaio ’55, ’63, ’79 – penalti, Bernacci ’68 – penalti / Barone ’7, Abate ’52), Juventus – AC Milan 4-2 (Del Piero ’15 – penalti, Chiellini ’34, Amauri ’41, ’69 / Pato ’31, Ambrosini ’56). Clasament: 1. Inter Milano 39 de puncte; 2. Juventus 33; 3. SSC Napoli 30; 4. AC Milan 30; 5. ACF Fiorentina 29; 6. Genoa 26; 7. Atalanta 24; 8. Lazio 24; 9. Palermo 23; 10. AS Roma 23; 11. Udinese 22; 12. Catania 22; 13. Cagliari 20; 14. Sampdoria 19; 15. AC Siena 19; 16. Bologna 14; 17. US Lecce 13; 18. Torino 12; 19. Reggina 12; 20. Chievo 9.