3.9 C
Știri de ultima orăSportHoffenheim, campioană de toamnă

Hoffenheim, campioană de toamnă

În ultimul meci al etapei a 17-a a primei ligi germane, nou-promovata Hoffenheim a remizat duminică, pe teren propriu, cu Schalke 04, scor 1-1, revenind astfel pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu campioana en-titre, Bayern München. În această ultimă partidă a turului, Hoffenheim a avut ocazia să se distanţeze la două puncte de principala sa urmăritoare, Bayern München, însă până la urmă s-a mulţumit cu o remiză. Revelaţia acestui sezon al Bundesligii nu a profitat pe deplin rezultatul de egalitate al lui Bayern la Stuttgart, dar punctul pe care l-a câştigat în duelul cu Schalke 04 îi acordă titlul neoficial de „campioană de toamnă“.
Echipa vizitatoare a deschis scorul în minutul 40, prin atacantul Gerald Asamoah. Cei 27.000 de spectatori prezenţi pe arena din Manheim au continuat să-i susţină pe elevii lui Ralf Rangnick, care au egalat în minutul 72 prin mijlocaşul Selim Teber, introdus pe teren în repriza a doua, în minutul 49, în locul lui Obasi. Schalke a obţinut un punct mare, mai ales că a terminat meciul cu doi jucători eliminaţi, Jones (‘59) şi Engelaar (‘81) fiind trimişi mai devreme la cabine. Partida dintre Hoffenheim şi Schalke a fost ultima din acest tur de campionat, returul urmând să înceapă pe 30 ianuarie, când este programat şi derbiul Hamburg – Bayern München.