12.3 C
Știri de ultima orăSportGhioane a înscris pentru Dinamo Kiev

Ghioane a înscris pentru Dinamo Kiev

Într-un meci restant din etapa a 16-a a campionatului Ucrainei, Dinamo Kiev a învins în deplasare pe Illitchivets Mariupol, cu 4-3. În această partidă, mijlocaşul român Tiberiu Ghioane a pasat decisiv la primul gol şi a reuşit să înscrie o dată.
Ghioane a fost titular la Dinamo Kiev şi a marcat golul patru al ucrainenilor, în minutul 75 al partidei, el fiind înlocuit în ultimul minut al meciului cu Morozyuk. Dinamo a condus la pauză cu 3-0, prin reuşitele lui Bangoura (’16), Milevskiy (’23) şi Aliev (’39), gazdele au redus din diferenţă graţie unei lovituri de pedeapsă transformate de Krivoshenko (’63), Ghioane a ridicat scorul la 4-1 în favoarea formaţiei din Kiev (’75), după care Illitchivets a avut un final de meci foarte bun, în care a punctat de două ori (Ivaschenko ’79, Mykhalyk ’86-autogol), insuficient însă pentru a obţine măcar un punct. În urma acestui rezultat, Dinamo Kiev s-a distanţat în fruntea clasamentului din Ucraina şi ocupă primul loc, cu 43 de puncte după disputarea a 17 partide, în timp ce Illitchivets Mariupol ocupă poziţia a 14-a, cu doar 12 puncte.