Galop de sănătăte pentru Universitatea

Autori

Conform aşteptărilor, handbaliştii de la CS Universitatea Craiova s-au impus la pas, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa formaţiei LPS Banatul Timişoara, scor 48-29 (24-15), meciul contând pentru etapa a patra din returul I al Diviziei A, seria D. Oltenii nu au avut nici o emoţie în faţa formaţiei din Timişoara, au dominat autoritar jocul, iar în repriza secundă au încercat să facă spectacol, într-una dintre faze Lucian Arsene reuşind să marcheze un gol cu spatele la poartă. De altfel, Arsene şi Şerban au fost cei mai buni marcatori pentru CS Universitatea, fiecare reuşind să înscrie câte nouă goluri.

Pentru echipa din Bănie au mai jucat: Păun, Trancă (portari), Mărgineanu, Dodon (3), Mincan (4), Padcu (2), Pavel (6), Tîrnă (2), Bârlogeanu (7), Roauă (1), Gârvan (1) şi Cordescu (4). Antrenorul principal al craiovenilor, Paul Stuparu, a fost suspendat pentru acest joc şi le-a dat indicaţii jucătorilor din tribună. La meciul anterior, de la Arad, antrenorul secund al oltenilor, Cătălin Popescu, a fost eliminat, dar arbitrii şi observatorii au scris în raportul de joc numele lui Paul Stuparu şi în consecinţă acesta din urmă a fost suspendat pe nedrept. Despre partida cu LPS Banatul Timişoara, Cătălin Popescu a spus: „Am întâlnit un adversar care nu ne-a pus probleme. Am făcut o primă repriză mai slabă, dar în partea a doua am jucat bine. Am rulat toţi jucătorii trecuţi pe foaie şi mă bucur că nu s-a accidentat nimeni“. Handbaliştii craioveni vor juca următorul meci joi, în deplasare, cu CSS Avram Iancu.