22 C
Știri de ultima orăSportCSM, victorie clară

CSM, victorie clară

CSM Vâlcea nu a avut probleme la ultima partidă de pe propriul teren din acest an şi a revenit pe locul secund al clasamentului. Elevii lui Alin Artimon s-au impus cu 4-0 în faţa Minerului Lupeni, oltenii deschizând rapid scorul. În minutul 2, Gârlă a şutat puternic de la 25 de metri şi l-a surprins pe portarul Ciucă. Până la pauză, CSM a controlat jocul şi îşi putea mări avantajul la ocaziile lui Sergiu Popescu şi Marius Luca. Gazdele au avut emoţii doar în minutul 45, când căpitanul Ciprian Dinu a luftat în careu, dar şutul lui Chiţu a fost parat de Perianu. În partea a doua a întâlnirii, vâlcenii au dominat cu autoritate ostilităţile şi hunedorenii nu au avut nici măcar o ocazie clară de gol. Artimon a mutat inspirat, l-a trimis în teren pe Laurenţiu Boroiban, iar atacantul craiovean şi-a făcut datoria. La zece minute de la reluare, CSM şi-a mărit avantajul după ce Pasăre a trimis o centrare şutată, iar Irina a înscris în propria poartă. Tot Irina şi-a lăsat coechipierii în inferioritate, după ce în minutul 63 a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Situaţia s-a simplificat pentru vâlceni, iar Boroiban a reuşit dubla în minutele 68 şi 71, după două faze identice, profitând de centrările lui Melcea şi Grecu. Pe stadionul „Municipal“, în faţa a 1.000 de spectatori, au evoluat următoarele formaţii: CSM Vâlcea: Perianu – Pasăre, C. Dinu, Vătavu, Goge – Melcea (’66, Grecu), Gârlă, Dobre, S. Popescu (’70, Olariu) – Luca (’47, Boroiban), Stromajer; Minerul Lupeni: Ciucă – Istvan, Irina, Pocian, Roman – Câmpean, Apostol (’36, R. Cristian), Nicorec, Militaru – Vlăduţi (’46, Mihalcea), Chiţu (’72, Murdărea). La meci a asistat şi decarul Ştiinţei, Florin Costea, venit să-şi încurajeze fosta echipă, atacantul vâlcean rămânând prieten cu mulţi dintre componenţii grupării din Zăvoi.