10.3 C
Știri de ultima orăSportLewis Hamilton a câştigat titlul în Formula 1

Lewis Hamilton a câştigat titlul în Formula 1

Pilotul echipei Ferrari Felipe Massa s-a impus în MP al Braziliei, însă britanicul de la McLaren, care a terminat ultima cursă a sezonului pe locul cinci, a devenit noul campion mondial din „Marele circ“.

Brazilianul scuderiei Ferrari, Felipe Massa, a trecut primul linia de sosire în MP al Braziliei, ultima etapă a CM de Formula 1, însă titlul mondial i-a revenit britanicului Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), care s-a clasat la Sao Paulo pe locul cinci. Poziţia a doua a fost ocupată de Fernando Alonso (Renault), urmat de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari). Pe locul patru s-a clasat neamţul Sebastian Vettel (Toro Rosso), pe şase a terminat tot un neamţ, Timo Glock (Toyota), în timp ce poziţia a şaptea a fost ocupată de finlandezul Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes), iar pe locul opt a terminat italianul Jarno Trulli (Toyota).
Iată clasamentul piloţilor la finalul acestui sezon din „Marele circ“: 1. L. Hamilton (McLaren – 98 de puncte), 2. F. Massa (Ferrari – 97), 3. K. Raikkonen (Ferrari – 75), 4. R. Kubica (BMW – 75), 5. F. Alonso (Renult – 61), 6. N. Heidfeld (BMW – 60), 7. H. Kovalainen (McLaren – 53), 8. S. Vettel (STR-Ferrari – 35), 9. J. Trulli (Toyota – 31), 10. T. Glock (Toyota – 25), 11. M. Webber (Red Bull-Renault – 21), 12. N. Piquet (Renault – 19), 13. N. Rosberg (Toyota – 17), 14. R. Barrichello (Honda – 11), 15. K. Nakajima (Toyota – 9), 16. D. Coulthard (Red Bull-Renault – 8), 17. S. Bourdais (STR-Ferrari – 4), 18. J. Button (Honda – 3), 19. G. Fisichella (Force India – 0), 20. Ad. Sutil (Force India – 0), 21. T. Sato (Super Aguri – 0), 22. A. Davidson (Super Aguri – 0).
În urma rezultatelor înregistrate în această ultimă etapă, scuderia Ferrari a devenit campioană mondială la constructori, clasamentul arătând astfel: 1. Ferrari (172 de puncte – campioană mondială), 2. McLaren-Mercedes (151), 3. BMW Sauber (135), 4. Renault (80), 5. Toyota (56), 6. STR-Ferrari (39), 7. Red Bull-Renault (29), 8. Williams-Toyota (26), 9. Honda (14), 10. Force India-Ferrari (0), 11. Super Aguri-Honda (0).

Hamilton: Sunt în extaz, este un vis!

Prin titlul câştigat dramatic în Brazilia, Lewis Hamilton a devenit cel mai tânăr campion mondial din istoria Formulei 1 şi primul britanic care triumfă în „Marele circ“ (duminică avea vârsta de 23 de ani şi 301 zile), după izbânda lui Damon Hill, din 1996.
„Sunt fără voce. Tatăl meu este aici, alături de fratele meu. Când a început ploaia, îmi era greu să menţin viteza şi nu am vrut să risc. În ultimul viraj, am reuşit să-l întrec pe Glock. Nu pot decât să-i mulţumesc lui Dumnezeu. Este una dintre cele mai mari curse din viaţa mea, poate cea mai mare. Sunt în extaz, este un vis!“, a afirmat Lewis Hamilton, care a obţinut titlul mondial în ultimul tur al cursei, fiind pentru o scurtă perioadă depăşit de Glock, care a urcat pe locul cinci, în timp ce Massa, care terminase cursa, era campion mondial.
Echipa Ferrari se bucura pentru victorie, deoarece grafica îl arăta pe Hamilton pe şase, dar în cele din urmă pilotul britanic a revenit pe locul cinci în cursă, suficient pentru a  câştiga titlul de campion mondial.
La rândul său, pilotul brazilian al echipei Ferrari, Felipe Massa, care a pierdut titlul de campion mondial în ultimul viraj al ultimei curse a sezonului, le-a mulţumit celor care l-au ajutat în acest an şi a adăugat că nu va uita uşor ziua acestei curse: „Este o zi foarte emoţionantă pentru mine, pentru că totul a fost aproape perfect. L-am văzut pe Lewis că l-a depăşit pe Glock şi atunci am trecut prin toate stările posibile. Din păcate, am ratat titlul la un singur punct, dar aşa sunt cursele, trebuie să fim mândri de munca noastră şi de tot campionatul. Ştiu să câştig, ştiu să pierd, voi avea multe de învăţat după aceste zile“.

Cine este Hamilton?

Pe numele său complet, Lewis Carl Davidson Hamilton, s-a născut pe 7 ianuarie 1985, în Stevenage, Anglia. Părinţii săi au divorţat când el avea doi ani, iar bunicul din partea tatălui a emigrat în Anglia din Insulele Caraibe, în anii 1950. Noul campion mondial din Formula 1 şi-a început cariera la vârsta de opt ani, iar la zece ani a câştigat campionatul englez de karting. În 1998, a semnat cu McLaren, iar doi ani mai târziu a câştigat campionatul european de karting. În 2003, a cucerit titlul la Formula British Renault, iar în 2005 a obţinut titlul Euroseries F3 şi MP Monaco F3. În urmă cu doi ani, a cucerit campionatul GP2, iar în Formula 1 a debutat sezonul trecut, fiind primul pilot de culoare din istorie care a câştigat un Mare Premiu. În primele nouă curse ale anului trecut, a terminat pe podium, reuşind să fie implicat şi în lupta pentru câştigarea titlului.