10.1 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTrei din trei pentru naţionala feminină

Trei din trei pentru naţionala feminină

După ce a pierdut meciurile cu Norvegia (23-30) şi Suedia (24-29), naţionala de handbal feminin a României a disputat ieri ultima partidă în Grupa B a Cupei Mondiale din Danemarca, cu Germania. În reeditarea finalei mici a Mondialelor din Franţa, tricolorele au fost învinse şi în acest meci, nemţoaicele câştigând cu scorul de 34-25. Româncele ar fi avut nevoie de un succes la zece goluri diferenţă pentru a se califica în semifinalele competiţiei, dar au început, din nou, slab. Ionela Gâlcă a fost de nerecunoscut, Huţupan nu a mai făcut nici ea minuni ca altă dată, iar Germania a condus în permanenţă. România a avut, totuşi, un final bun de repriză, Voina a mizat pe Manea pe postul de pivot şi echipa noastră a reuşit să intre la cabine la egalitate, 15-15. În partea secundă însă, elevele lui Radu Voina s-au grăbit, iar nemţoaicele au jucat simplu şi eficient. Germania a condus cu 25-21 la mijlocul reprizei a doua şi a făcut instrucţie cu România până la final. Voina şi-a trecut în cont cel de-al treilea insucces consecutiv la cârma naţionalei feminine, care a părăsit Cupa Mondială încă din faza grupelor.