Au marcat: Fl. Petre ‘6, Goian ’17 / Ribery ’38, Gourcuff ’70.
România: Lobonţ – Ogăraru, Tamaş, Goian, Raţ – Cociş, Mureşan, Chivu – Fl. Petre
(G. Bucur ’75), Mutu (Fl. Costea ’75), Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.
Franţa: Mandanda – Sagna, Boumsong, Abidal, Evra – Diarra, Toulalan – Malouda (Benzema ’39), Ribery (Briand ’90+1), Gourcuff – Henry. Antrenor: Raymond Domenech.
Cartonaşe galbene: Goian / Boumsong, Toulalan.
A arbitrat: Frank De Bleeckere (Belgia).

Deşi a avut un avantaj de două goluri, echipa lui Piţurcă nu a rezistat în faţa iureşului francez şi s-a văzut egalată în repriza a doua.

România păstrează şanse de calificare la Campionatul Mondial din 2010, după remiza cu Franţa, înregistrată la Constanţa, scor 2-2. Înaintea acestei partide, atât Victor Piţurcă, cât şi omologul său, Raymond Domenech, aveau postul în pericol, iar o înfrângere le putea fi fatală amândurora. Ambii s-au confruntat şi cu probleme de lot, iar selecţionerul Franţei a pierdut un jucător chiar cu zece minute înainte de start, Vieira suferind o contractură musculară.
Cu Ogăraru şi Gabi Mureşan în primul unsprezece, tricolorii au reuşit două goluri în debutul meciului, venite pe fondul unor greşeli în defensiva „cocoşilor“, dar şi în urma unui presing bun făcut în jumătatea adversă. În minutul 6, Goian a trimis o pasă în adâncime pentru Marica, mingea a trecut de acesta, dar şi de un fundaş francez, şi a ajuns la Florentin Petre, care l-a învins pe Mandanda cu un şut pe jos de la aproximativ 13 metri. Acelaşi Petre a executat o lovitură de colţ în minutul 17, iar Goian a reluat în poartă de la şase metri şi a dus scorul la 2-0. Imediat, tricolorii s-au retras în propria jumătate şi au preferat să acţioneze pe contraatac. Defensiva s-a descurcat bine şi a reuşit să blocheze încercările de pătrundere pe flancuri ale lui Henry şi Ribery. Echipa lui Piţurcă a reuşit să-şi păstreze avantajul de două goluri doar până în minutul 38, când Franck Ribery a redus din handicap cu un şut imparabil de la 12 metri, după o fază de atac colectivă. Mutu putea duce scorul la 3-1 în finalul primei părţi, dar a reluat peste poartă, cu capul, centrarea excelentă a lui Mureşan.

Ne-au ţinut la respect după pauză

În repriza secundă, Franţa a presat şi mai mult, încă din primul minut, şi i-a obligat pe jucătorii noştri să joace cu mingi lungi, din propria jumătate. România a suferit mult la construcţie, iar mijlocul terenului a fost dominat cu autoritate de oaspeţi. Totuşi, în primele zece minute, francezii nu şi-au creat ocazii clare de gol. În minutul 65, Lobonţ a reuşit o paradă de zile mari. Mai întâi, portarul nostru a respins un şut puternic al lui Henry, iar câteva secunde mai târziu a plonjat spectaculos, în partea opusă, la şutul lui Gourcuff din marginea careului. Lobonţ a greşit însă cinci  minute mai târziu, când nu a reuşit să respingă un şut al lui Gourcuff, expediat de la 30 de metri, pe centrul porţii, ce-i drept sub transversală, mingea oprindu-se în plasă. După ce a reuşit să egaleze, Franţa a dat senzaţia că se mulţumeşte cu un rezultat de egalitate şi nu a mai insistat în atac. Singurele faze care au dat emoţii defensivei noastre au avut la origine două greşeli ale lui Răzvan Cociş, care a pierdut, ca un începător, balonul la centrul terenului. Pentru a revitaliza atacul nostru, Piţurcă i-a scos pe Mutu şi Florentin Petre şi i-a introdus pe atacantul Craiovei, Florin Costea, şi pe Gigel Bucur, dar aceştia nu au jucat bine decât în faza defensivă, coborând mult pentru a-i bloca pe francezi la mijloc.
Din păcate, Dorin Goian va rata următorul meci din Grupa a 7-a a preliminariilor, cel cu Serbia, deoarece s-a urcat pe gard după ce a marcat şi a primit cartonaş galben. Grupa tricolorilor este condusă de Serbia şi Lituania, cu câte şase puncte, cele două fiind urmate de Franţa, Austria şi România, cu câte patru puncte.

Piţurcă: Am avut victoria în mână

Victor Piţurcă susţine că punctul obţinut în disputa cu Franţa poate avea o însemnătate deosebită la stabilirea ierarhiei finale a Grupei a 7-a. Selecţionerul României a spus că tricolorii puteau obţine victoria dacă nu greşeau în defensivă. „Acest punct poate fi foarte important în viitor, dar sunt mâhnit pentru că am avut jocul la dispoziţia noastră. Am fost aproape de un rezultat care ne propulsa în fruntea clasamentului grupei. Victoria a fost la mâna noastră, am avut două goluri avans, dar am tratat multe momente din defensivă cu uşurinţă. Am făcut prea repede pasul înapoi, nu am ţinut mingea în posesie. La 2-0 trebuia să încercăm să jucăm, dar am avut în faţă o echipă extraordinară“, a spus Piţurcă.

Domenech: România ne-a dat emoţii

Selecţionerul Franţei, Raymond Domenech, s-a declarat mulţumit cu punctul obţinut în meciul cu România, dezvăluind că a avut mari emoţii în primul sfert de oră al întâlnirii. „După ceea ce am văzut în meciul cu Serbia şi în a doua repriză a celui cu România, am certitudinea că ne putem califica. Există ceva foarte puternic la echipă, odată cu venirea acestor tineri jucători. În primul sfert de oră al jocului am fost îngrijorat. Am avut emoţii atât din cauza calităţii adversarului, dar şi a accidentării lui Patrick Vieira. În repriza a doua, am demonstrat, în faţa unui adversar puternic, că echipa Franţei are viitor. Cele patru puncte pe care le avem în acest moment ne menţin în cursă. Calificarea se va juca până la ultimul meci“, a spus Domenech.

Preliminariile CM 2010
Grupa 1: Ungaria – Albania 2-0 (Torghelle ’49, R. Juhasz ’82), Danemarca – Malta 3-0 (Larsen ’10, ’47, Agger ’29-penalti), Suedia – Portugalia 0-0. Clasament: 1. Danemarca 7 p (3 j), 2. Suedia 5 (3 j), 3. Portugalia 4 (3 j), 4. Albania 4 (3 j), 5. Ungaria 4 (3 j), 6. Malta 0 (3 j).
Grupa 2: Elveţia – Letonia 2-1 (Frei ’63, Nkufo ’73 / Ivanovs ’71), Luxemburg – Israel 1-3 (Peters ’14 / Benayoun ’2-penalti, Golan ’52, Toema ’82), Grecia – Moldova 3-0 (Charisteas ’32, ’51, Katsouranis ’39). Clasament: 1. Grecia 9 p (3 j). 2. Israel 7 (3 j), 3. Elveţia 4 (3 j), 4. Letonia 3 (3 j), 5. Luxemburg 3 (3 j), 6. Moldova 0 (3 j).
Grupa 3: Polonia – Cehia 2-1 (Brozek ’26, Blaszczykowski ’52 / Fenin ’87), San Marino – Slovacia 1-3 (Selva ’45 / Sestak ’32, Kozak ’39, Karhan ’50), Slovenia – Irlanda de Nord 2-0 (Novakovic ’84, Ljubijankic ’85). Clasament: 1. Polonia 7 p (3 j), 2. Slovenia 7 (3 j), 3. Slovacia 6 (3 j), 4. Cehia 1 (2 j), 5. Irlanda de Nord 1 (3 j), 6. San Marino 0 (2 j).
Grupa 4: Ţara Galilor – Liechtenstein 2-0 (Edwards ’42, Frick ’80-autogol), Germania – Rusia 2-1 (Podolski ’9, Ballack ’28 / Arşavin ’51), Finlanda – Azerbaidjan 1-0 (Forssell ’61-penalti). Clasament: 1. Germania 7 p (3 j), 2. Ţara Galilor 6 (3 j), 3. Finlanda 4 (2 j), 4. Rusia 3 (2 j), 5. Azerbaidjan 1 (3 j), 6. Liechtenstein 1 (3 j).
Grupa 5: Turcia – Bosnia 2-1 (Turan ’51, Erdinc ’66 / Dzeko ’26), Belgia – Armenia 2-0 (Sonck ’21, Fellaini ’38), Estonia – Spania 0-3 (Juanito ’34, D. Villa ’38, Puyol ’69). Clasament: 1. Spania 9 (3 j), 2. Belgia 7 (3 j), 3. Turcia 7 (3 j), 4 Bosnia 3 (3 j), 5. Armenia 0 (3 j), 6. Estonia 0 (3 j).
Grupa 6: Anglia – Kazahstan 5-1 (Rio Ferdinand ’52, Kuchma ’64-autogol, Rooney ’76, ’86, Defoe ’90 / Kukeev ’68), Ucraina – Croaţia 0-0. Clasament: 1. Anglia 9 p (3), 2. Ucraina 7 (3 j), 3. Croaţia 4 (3 j), 4. Belarus 3 (2 j), 5. Kazahstan 3 (4 j), 6. Andorra 0 (3 j).
Grupa 7: Serbia – Lituania 3-0 (Ivanovic ’6, Krasic ’34, Zigic ’82), Insulele Feroe – Austria 1-1 (Lokin ’47 / Stranzl ’48), România – Franţa 2-2 (Fl. Petre ’6, Goian ’17 / Ribery ’37, Gourcuff ’69). Clasament: 1. Serbia 6 p (3 j), 2. Lituania 6 (3 j), 3. Austria 4 (3 j), 4. Franţa 4 (3 j), 5. România 4 (3 j), 6. Feroe 1 (3 j).
Grupa 8: Georgia – Cipru 1-1 (Kobiaşvili ’73 / M. Konstantinou ’66), Bulgaria – Italia 0-0. Clasament: 1. Italia 7 p (3 j), 2. Irlanda 4 (2 j), 3. Bulgaria 2 (2 j) 4. Muntenegru 2 (2 j), 5. Cipru 1 (2 j), 6. Georgia 1 (3 j).
Grupa 9: Olanda – Islanda 2-0 (Mathijsen ’15, Huntelaar ’65), Scoţia – Norvegia 0-0. Clasament: 1. Olanda 6 p (2 j), 2. Scoţia 4 (3 j), 3. Macedonia 3 (2 j), 4. Norvegia 2 (2 j), 5. Islanda 1 (3 j).