12.6 C
Știri de ultima orăSportAlonso, câştigător în Singapore

Alonso, câştigător în Singapore

Dublul campion mondial şi-a demonstrat încă o dată clasa, câştigând categoric MP din Singapore, prima cursă din istoria Formulei 1 desfăşurată în nocturnă.

Pilotul echipei Renault, Fernando Alonso, şi-a adjudecat Marele Premiu din Singapore, prima cursă desfăşurată în nocturnă din istoria Formulei 1.
Spaniolul a fost urmat de germanul Nico Rosberg (Williams), iar britanicul Lewis Hamilton a terminat cursa pe locul trei. Germanul Timo Glock (Toro Rosso) a sosit pe locul patru, iar conaţionalul său, Sebastian Vettel (Toro Rosso), s-a clasat pe cinci. Locul şase în MP din Singapore a fost ocupat de germanul Nick Heidfeld (BMW), urmat de englezul David Coulthard (Red Bull), iar pe locul opt s-a clasat japonezul Kazuki Nakajima (Williams).
Un incident mai puţin plăcut l-a avut în prim-plan pe unul dintre principalii candidaţi la titlul mondial, Felipe Massa (Ferrari), care a avut probleme la un pitstop cu furtunul de alimentare cu combustibil, care era conectat de monopost când acesta a plecat înapoi în cursă. Pilotul „Căluţului cabrat“ a rulat aşa paralel cu linia de start, apoi s-a oprit pentru ca mecanicii să poată desface furtunul. Din fericire, unul dintre mecanicii loviţi nu este rănit grav, dar a fost consultat de doctorii din centrul medical.
În urma MP din Singapore, clasamentele generale arată în felul următor: piloţi: 1. L. Hamilton (84 puncte), 2. F. Massa (77), 3. R. Kubica (64), 4. K. Raikkonen (57), 5. N. Heidfeld (56), 6. H. Kovalainen (51), 7. F. Alonso (38), 8. S. Vettel (27), 9. J. Trulli (26), 10. T. Glock (20), 11. M. Webber (20), 12. N. Rosberg (17), 13. N. Piquet (13), 14. R. Barrichello (11), 15. K. Nakajima (9), 16. D. Coulthard (8), 17. S. Bourdais (4), 18. J. Button (3), 19. G. Fisichella (0), 20. A. Sutil (0), 21. T. Sato (0), 22. A. Davidson (0); constructori: 1. McLaren Mercedes (135 puncte), 2. Ferrari (134), 3. BMW Sauber (120), 4. Renault (51), 5. Toyota (46), 6. Toro Rosso Ferrari (31), 7. Red Bul Renault (28), 8. Williams Toyota (26), 9. Honda (14), 10. Force India Ferrari (0), 11. Super Aguri Honda (0).
Următoarea cursă a sezonului va avea loc pe 12 octombrie, în Japonia.

Primul podium pentru Alonso

La sfârşitul cursei nocturne din Singapore, pilotul Renault, Fernando Alonso, aflat la primul podium din acest an competiţional, a afirmat că nu realizează succesul.
„Este un rezultat fantastic. Este primul meu podium din acest sezon şi sunt foarte fericit. Cred că-mi vor trebui mai multe zile pentru a-mi da seama de ceea ce am realizat. Victoria în acest MP părea pur şi simplu imposibilă din cauza oportunităţii pierdute în calificări, dar am fost foarte norocoşi şi este un rezultat superb pentru echipă. Am ales o strategie agresivă  şi am avut ritmul necesar. Maşina a fost fantastică pe parcursul întregului weekend“, a spus Alonso.
Ocupantul locului secund al cursei din Singapore, Nico Rosberg, a spus că a prins podiumul cu multă şansă.
„Am luat un start slab şi am ajuns în spatele lui Jarno Trulli. Trebuia neapărat să-l depăşesc pentru ca strategia mea să funcţioneze. După ce am reuşit, într-un final, să trec în faţă, nu-mi venea să cred că a intrat safety car-ul în pistă imediat ce echipa mă chemase la boxe pentru pit stopul programat şi mă gândeam că totul s-a terminat. În sfârşit, totul a mers în favoarea noastră. Am obţinut maximum de la această cursă“, a spus germanul Nico Rosberg.
Liderul CM de Formula 1, Lewis Hamilton, a mărturisit că locul trei obţinut în nocturna de la Singapore este mulţumitor, chiar dacă pornea ca favorit.
„Am început bine, dar apoi pneurile spate s-au uzat şi nu mă aflam în poziţia de a-l ataca pe Felipe Massa. În timpul primului pit stop am pierdut puţin timp pentru că toată lumea intra la boxe din cauza safety car-ului. După asta, am fost blocat în spatele lui David Coulthard şi deşi eram mai rapid decât el, mi-a fost foarte greu să-l depăşesc. După al doilea restart, am încercat să stau cât mai aproape de Nico Rosberg. Acesta nu-i un circuit unde poţi depăşi cu uşurinţă. Prima cursa în nocturnă din istoria Formulei 1 a fost foarte distractivă şi acum aştept cu nerăbdare următoarea dublă din Japonia şi China“, a spus Hamilton.