Acasă Sport Brighton a eliminat-o pe Manchester City

Brighton a eliminat-o pe Manchester City

Brighton Hove Albion, o grupare care ocupă în prezent locul 13 în Liga a treia din Anglia, a eliminat echipa din prima divizie, Manchester City, în turul doi al Cupei Ligii, după ce a învins-o cu scorul de 5-3, în urma executării loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 1-1. Fernandes a dus-o pe City în avantaj în minutul 64, iar Murray a egalat în minutul 89. În prelungiri, Anyinsa (’95) a marcat pentru Brighton, Ireland pentru Manchester City (‘108), iar scorul după 120 de minute a fost 2-2. Brighton s-a impus în cele din urmă cu 5-3 după executarea penaltiurilor, doi jucători de la City greşind ţinta. Învingătoarea va juca în turul trei împotriva grupării Derby County.
Chelsea Londra, adversara grupării CFR Cluj în grupa A a Ligii Campionilor, a învins, în deplasare, cu scorul de 4-0 pe Portsmouth. Golurile au fost marcate de Lampard (’36, penalti, ’49), Malouda (’45) şi S. Kalou (’64). Tehnicianul Luiz Felipe Scolari a trimis în teren următorii jucători: Cech – Ivanovici, Terry, Alex, W. Bridge – Belletti, Ballack (P. Ferreira ’69), Lampard (Sinclair ’74), Malouda – S. Kalou, Drogba (Di Santo ’79). Alte rezultate din turul trei al Cupei Ligii Angliei: Aston Villa – Quens Park Rangers 0-1 (Stewart ’58),  Ipswich Town – Wigan 1-4 (Wlters ’61 / Cattermole ’52, Kapo ’64, Scharner ’70, Camara ’90), Newcastle United – Tottenham Hotspur 1-2 (Owen ’90 / Pavlyuchenko ’62, O’Hara ’66), Blackburn – Everton 1-0 (Olsson ’10), Portsmouth – Chelsea 0-4 (Lampard ’36 pen., ’49, Malouda ’45, Kalou ’64).