9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRepetiţie cu goluri multe

Repetiţie cu goluri multe

Pandurii lui Sorin Toacsen şi craiovenii lui Paul Stuparu au oferit publicului gorjean un spectacol pe cinste, amicalul susţinut numărând 71 de goluri.

Echipa masculină Energia Pandurii a surclasat Universitatea Craiova (eşalonul secund) cu scorul de 41-30, într-un amical disputat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu. Antrenorul gorjenilor, Sorin Toacsen, a rulat tot lotul în compania „juveţilor“, cu excepţia lui Ghiră şi Radu Costel, majoritatea trecându-şi numele şi pe tabela marcatorilor. Cel mai bun finalizator al gazdelor a fost Ionuţ Mazilu, cu şase goluri, urmat de Mrakic şi Truică, fiecare cu cinci reuşite. Formaţia lui Paul Stuparu a replicat doar cu cinci „guri de foc“, Mincan (7 goluri), Arsene (8), Bârlogeanu (4), Florin Pavel (6) şi Ruseanu (5). Energia a condus cu 5-0 în minutul 5, diferenţa crescând până la pauză la nouă goluri, scor 24-15. Deşi s-au apropiat la patru goluri, 28-24 (’39), craiovenii nu au ţinut ritmul, tabela indicând 41-30 la finalul celor 60 de minute, în favoarea gazdelor. Cele două formaţii au mai disputat o repriză suplimentară de 15 minute, pandurii reuşind să câştige cu 14-10. Cu o săptămână înainte de începerea campionatului, antrenorul Sorin Toacsen îi are la dispoziţie pe toţi cei 21 de jucători, acesta fiind nevoit să aleagă 14 handbalişti pentru jocul cu CSM Oradea, din prima etapă a sezonului 2008-2009.

Pandurii, prezentaţi oficial

Energia şi-a prezentat aseară lotul cu care va aborda sezonul 2008-2009. Iată cei 21 de handbalişti care trebuie să se claseze pe un loc de cupă europeană la finalul sezonului: Sorin Toacsen, Mircea Iordan, Adrian Rădulescu, Ionuţ Motoi (portari) – Cristian Roşu, Andrei Enache, Liviu Ghiră, Gabriel Florea, Andrei Păiuş, Valentin Popescu, Gabriel Stanciu, Enis Murtaza, Mădălin Truică, Ionuţ Mazilu, Mirko Stojanovic, Darius Apolzan, Gabriel Năftănăilă, Dragan Mrakic, Costel Radu, Paul Giotoiu şi Srdjan Veljkovic (jucători de câmp). Fiecare jucător gorjean a oferit spectatorilor o minge cu autograful său. După prezentare, Energia Pandurii a susţinut un amical în compania lotului naţional de tineret al României, care se pregăteşte la Sighişoara. Astăzi, de la ora 10.00, gruparea gorjeană va susţine un ultim amical înaintea startului campionatului, tot cu lotul naţional de tineret al României, condus de Vlad Caba, fostul tehnician al Energiei.