Acasă Sport Marian Oprea, eşec la triplusalt

Marian Oprea, eşec la triplusalt

Atletul român Marian Oprea, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Atena, s-a clasat abia pe locul 5 în finala de triplusalt, cu o performanţă de 17,22 metri.
„Nu am prins deloc o zi bună şi s-a văzut. Am călcat şi linia, iar asta m-a demoralizat. Locul cinci mă nemulţumeşte, e normal, dar atât am putut realiza.  La Atena a fost altceva. Eram mai tânăr. Trebuie să mergem înainte, mai sunt şi alte competiţii“, a spus Marian Oprea.
Titlul olimpic a fost cucerit de portughezul Nelson Evora, cu 17,67 metri, pe locul doi clasându-se britanicul Philips Idowu, cu 17,62 metri, în timp ce locul trei a fost obţinut de Leevan Sands (Bahamas), cu performanţa de 17,59.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.