21.7 C
Știri de ultima orăSportHănescu l-a învins pe Gremelmayr

Hănescu l-a învins pe Gremelmayr

Tenismanul Victor Hănescu s-a calificat în optimile turneului de la New Haven, dotat cu premii de 708.000 de dolari, după ce a dispus în turul secund de germanul Denis Gremelmayr. Condus cu set şi 5-2 de neamţ, românul a avut o revenire senzaţională şi s-a impus cu 6-7 (5), 7-6 (3), 6-2, după aproape 140 de minute de joc.
Pentru calificarea în optimile de finală, acolo unde-l va întâlni fie pe Igor Andreev, fie pe Olivier Rochus, Victor Hănescu va fi răsplătit cu 11.000 de dolari şi cu 20 de puncte ATP.
Tot în cadrul turneului de la New Haven, Monica Niculescu a făcut o partidă istorică, învingând-o pe rusoaica Maria Kirilenko, în prima rundă a turneului.
Tenismana română a avut nevoie de aproape trei ore şi de trei seturi ca să cunoască succesul în faţa jucătoarei clasate pe locul 23 în ierarhia mondială,  scorul final fiind 6-7 (7), 6-2, 6-1.
Adversara Monicăi Niculescu din optimile de finală va fi daneza Caroline Wozniacki, aflată pe locul 22 în clasamentul WTA.