10 C
Știri de ultima orăSportRomânia, peste Franţa

România, peste Franţa

Naţionala de handbal feminin a României a reuşit cea de-a treia victorie de la JO din China, învingând Franţa. Disputa a fost foarte importantă în lupta pentru medalii, având în vedere că formaţia care se impune evită Rusia şi Coreea de Sud în faza sferturilor de finală. Elevele lui Gheorghe Tadici au dominat pe parcursul celor 60 de minute, au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, chimistele Luminiţa Huţupan şi Ramona Maier fiind cele mai bune jucătoare de pe teren. În ciuda evoluţiei bune a portăriţei Franţei, Valerie Nicolas, la pauză România conducea cu 17-13. În partea a doua a întâlnirii, tricolorele au jucat şi mai bine, au condus şi la zece goluri diferenţă şi nici un moment nu s-a pus problema învingătoarei. Gheorghe Tadici şi-a permis şi luxul de a rula lotul de jucătoare, în teren intrând şi Tereza Tamaş, Talida Tolnai, Adriana Nechita şi Florina Bârsan. Scorul final a fost 34-26 şi România este sigură de locul secund al clasamentului în Grupa A. Următorul meci este programat mâine, de la ora 15.45, contra Angolei.