12.6 C
Știri de ultima orăSportPotec vrea o medalie

Potec vrea o medalie

După ratarea unei medalii în proba de 400 de metri, românca a obţinut ieri calificarea în ultimul act al probei de 200 de metri liber.

Înotătoarea română Camelia Potec a reuşit ieri-dimineaţă să ocupe locul secund în cea de-a doua semifinală a probei de 200 de metri liber din cadrul JO de la Beijing, cu timpul de 1:57,71, calificându-se astfel în finală. În ultimul act al acestei probe s-au calificat primii opt timpi ai semifinalelor, iar sportiva noastră a avut al şaselea timp din clasamentul general. Camelia Potec este medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Atena (2004), în proba de 200 de metri liber.
În ciuda acestei reuşite, Camelia Potec s-a declarat foarte afectată de ratarea unei medalii în proba de 400 m liber, disputată luni dimineaţă, afirmând că vina îi aparţine în totalitate. „Greşeala a fost numai a mea, pentru că, în loc să mă concentrez la ce trebuia să fac eu, am tras cu ochiul la adversare şi m-a interesat mai mult ce fac ele, iar acest lucru m-a costat cel mai mult. De acum îmi voi schimba tactica“, a spus Potec, care a ocupat locul şase în finala probei de 400 de metri liber.

Gherghel şi Trandafir, departe de podium

Spre deosebire de Camelia Potec, Ioan Gherghel şi Norbert Trandafir au avut o zi proastă. Înotătorul Ioan Gherghel a ocupat doar locul opt, cu timpul de 1:56,57, în cea de-a doua semifinală a probei de 200 de metri fluture, câştigată de Michael Phelps cu timpul 1:53,70, un nou record olimpic. La rândul său, Norbert Trandafir a terminat pe locul 7 în seria a patra de calificări, fiind cronometrat cu timpul de 50,74 secunde, şi a ratat astfel calificarea în semifinalele probei de 100 de metri liber, unde vor participa primii 16 timpi ai calificărilor. Cel de-al 16 loc în semifinale va fi disputat la baraj de Dominik Meichtry (Elveţia) şi Christian Galenda (Italia), ambii fiind cronometraţi cu timpul de 48,55 secunde.

Americanii au luat tot la 100 de metri spate

Proba olimpică de 100 de metri spate a fost adjudecată de înotătorii din Statele Unite ale Americii. La feminin, Natalie Coughlin şi-a păstrat titlul de campioană olimpică, impunându-se în finală cu al doilea timp din istoria acestei probe: 58,96/100 secunde. Coughlin, care deţine şi titlul mondial la 100 m spate, a fost urmată de deţinătoarea recordului mondial (58,77/100), Kristy Coventry (Zimbabwe), cronometrată în 59,19/100 secunde, şi de compatrioata sa, Margaret Hoelzer (59,34/100). Britanica Gemma Spofforth s-a clasat pe poziţia a patra, în 59,38/100, timp cu care a realizat însă un nou record european.
La masculin, lucrurile au stat şi mai bine. Înotătorul american Aaron Peirsol a cucerit medalia de aur în proba de 100 m spate, stabilind, totodată, un nou record mondial, cu timpul de 52,54/100.
Peirsol, campion olimpic la 100 şi 200 m spate, în urmă cu patru ani, la Atena, a reuşit să-i devanseze în finala din capitala Chinei pe compatriotul său Matt Grevers – 53,11/100, medaliat cu argint, rusul Arkadi Viaceanin şi australianul Hayden Stoeckel, ambii clasaţi pe treapta a treia a podiumului, cu timpul de 53,18/100.