10.3 C
Știri de ultima orăSportBătuţi şi de Top Oss

Bătuţi şi de Top Oss

Fără Bornescu, Wobay şi Florin Costea, alb-albaştrii au înclinat steagul în faţa unei echipe modeste din Liga a doua olandeză.

Universitatea a încheiat învinsă cel de-al doilea meci al stagiului din Ţara Lalelelor, scor 0-2, cu formaţia Top Oss (Olanda – Liga a II-a), după ce pierduse cu acelaşi scor şi testul cu ucrainenii de la Metalurg Doneţk. În acest moment, juveţii se pot lăuda doar cu cele două victorii la scor obţinute contra unor amatori, în poarta cărora au marcat 13 goluri. Din păcate, fără Wobay şi Fl. Costea, echipa lui Nicolo Napoli n-a putut să înscrie nici măcar o dată în ultimele două amicale mai importante, ceea ce ridică unele semne de întrebare.
Pe lângă Costea şi Wobay, Nicolo Napoli i-a menajat cu olandezii pe Bornescu, Gogoşoiu şi Ologu. Italianul a început meciul cu: S. Lung Jr. – Dănănae, V. Găman, Mitchell, Bărboianu – Prepeliţă, D. Stoica, Dilevski – Firţulescu, Baird, Gângioveanu. Prima repriză a fost echilibrată, cu o uşoară dominare a craiovenilor, fără a crea însă probleme defensivei adverse. Prepeliţă, Gângioveanu, D. Stoica şi Dilevski au încercat poarta de la distanţă, dar Universitatea a suferit la construcţie, dovedind că mai are de lucru la acest capitol.

Costea şi Wobay, aşteptaţi la joc

Alb-albaştrii au început prost repriza secundă, la fel ca şi în meciul cu Metalurg Doneţk, primid două goluri în nici zece minute. Schoofs (’53), din penalti, şi Fachtali (’60) au înscris în poarta lui Bănică, iar zarurile fuseseră aruncate. La faza premergătoare primului gol, Bănică, intrat între buturi în locul lui Silviu Lung Jr., l-a accidentat destul de serios pe fundaşul Radu Barbu, introdus de câteva minute, acesta din urmă fiind nevoit să părăsească terenul de joc. Craiovenii au încercat să întoarcă rezultatul pe tabela de marcaj, dar au fost neputincioşi în faţa apărării olandezilor, încercările lui Dina sau D. Stoica rămânând neconcretizate. Pe parcursul întâlnirii au mai evoluat: Stoianof, I. Popescu, Crăciun, M. Costea, Dina, Rose şi Buşu.
Accidentaţi în meciul cu Top Oss, Dilevski şi Barbu, ambii diagnosticaţi cu contuzii, au intrat ieri pe mâna medicului Claudiu Stamatescu, acesta sperând că-i va putea recupera până astăzi, la amicalul cu Slaven Belupo (Croaţia – Liga I). Pentru a-şi odihni elevii, Nicolo Napoli a decis să anuleze antrenamentul de ieri-dimineaţă, conducând aseară o singură şedinţă de pregătire. Costea şi Wobay urma să se antreneze normal, Nicolo Napoli intenţionând să-i introducă astăzi pe teren. Testul cu Slaven Belupo, vicecampioana Croaţiei, va fi penultimul din turneul în Olanda, juveţii urmând să dea piept vineri cu israelienii de la Hapoel Kayrat.