Știri de ultima orăSportSpania, în sferturi

Au marcat: Ibrahimovic ’34 / Torres ’15, Villa ’90+2.
Suedia: Isaksson – Stoor, Melberg, Hansson, Nilsson – Svensson, Andersson, Ljunberg, Elmander (S. Larsson ’79) – Ibrahimovic (Rosenberg ’46), H. Larsson (Kallstrom ’86). Antrenor: Lars Lagerback.
Spania: Casillas – S. Ramos, Puyol (Albiol ’24), Marchena, Capdevila – Senna, Iniesta (Cazorla ’59), Xavi (Fabregas ’59), Silva – D. Villa, Torres. Antrenor: Luis Aragones.
Cartonaşe galbene: Svensson / Marchena.
Au arbitrat: Pieter Vink – Adriaan Inia, Hans ten Hoove (toţi din Olanda).

Reprezentativele Suediei şi Spaniei se cunoşteau foarte bine înaintea disputei de sâmbătă, de la Innsbruck, ele întâlnindu-se şi în preliminariile pentru Campionatul European. Cele două formaţii şi-au împărţit victoriile în calificări, suedezii impunându-se pe teren propriu, cu 2-0, în timp ce spaniolii au triumfat la rândul lor acasă, cu 3-0. Echilibrul valoric dintre cele două formaţii s-a menţinut şi în partida de sâmbătă, balanţa înclinându-se, în cele din urmă, în favoarea ibericilor, care s-au impus cu 2-1, golul victoriei fiind marcat în cel de-al doilea minut de prelungire al confruntării de către David Villa. Graţie acestei reuşite, atacantul spaniol a ajuns la cota patru în clasamentul golgheterilor turneului final, fiind liderul acestei ierarhii.
Scorul pe „Tivoli Neu“ a fost deschis în minutul 15, când Silva a centrat în careul suedez, iar Torres a reluat spectaculos, cu talpa, la colţul scurt. Ibrahimovic a restabilit egalitatea în minutul 34, vârful suedez preluând în careu pasa lui Stoor, după care a pivotat pe lângă Sergio Ramos şi l-a învins pe Casillas. David Villa şi-a arătat clasa în cel de-al doilea minut de prelungire al meciului, el învingându-l pe Isaksson cu un şut plasat la colţul lung, după ce a driblat doi adversari.
Spania a acumulat şase puncte după această victorie şi a obţinut calificarea în sferturile Campionatului European înaintea ultimului meci din grupă, pe care îl va susţine miercuri, în faţa Greciei.