21.7 C
Știri de ultima orăSportPortsmouth a câştigat Cupa Angliei

Portsmouth a câştigat Cupa Angliei

Portsmouth a câştigat Cupa Angliei, după ce a învins în ultimul act echipa din eşalonul secund Cardiff, cu scorul de 1-0. Pe stadionul „Wembley“, Portsmouth şi-a adjudecat trofeul după o pauză de 69 de ani. Prima ocazie le-a aparţinut galezilor de la Cardiff. În minutul 13, Ledley a pasat excelent spre Parry, care s-a demarcat excelent de lângă Campbell, dar James a ieşit şi l-a blocat pe atacantul celor de la Cardiff. Răspunsul lui Portsmouth nu s-a lăsat mult aşteptat, iar în minutul 22, Kanu a driblat tot ce a întâlnit în cale, dar nu a putut să înscrie din doi metri. Atacantul lui Portsmouth s-a răzbunat în minutul 37, când a reuşit să profite de o gafă de proporţii a portarului Enckelman. Graţie acestei victorii, Portsmouth va evolua în turul întâi al Cupei UEFA.