27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNiculescu, gol pentru Duisburg

Niculescu, gol pentru Duisburg

Atacantul român al lui MSV Duisburg, Claudiu Niculescu, a marcat cel de-al patrulea său gol de la transferul în Bundesliga, în meciul pierdut în faţa lui Eintracht Frankfurt, scor 2-4, în deplasare, în ultima etapă din campionatul Germaniei. Românul a punctat în minutul 59, când gazdele conduceau cu 3-0. În minutul 83, atacantul a fost înlocuit. Alt român de la Duisburg, Mihai Tararache, a fost integralist, în timp ce Iulian Filipescu nu a fost inclus în lotul pentru această partidă. Duisburg era deja retrogradată înaintea acestei dispute. În alt meci, VfB Stuttgart, campioana de anul trecut, nu a reuşit decât o remiză pe teren propriu cu Arminia Bielefeld, scor 2-2, şi a pierdut şansa de a juca în Cupa UEFA. La gazde, Sergiu Radu a rămas pe banca de rezerve pe toată durata partidei, în timp ce Marica, accidentat, nu a fost convocat. Bayern Munchen a câştigat campionatul şi va evolua în grupele Ligii Campionilor alături de ocupanta locului secund, Werder Bremen, în timp ce Schalke va juca în turul trei preliminar al celei mai importante competiţii intercluburi. Ocupantele locurilor 4 şi 5, Hamburg, respectiv Wolfsburg, vor evolua în Cupa UEFA, la fel ca şi finalista Cupei Germaniei, Borussia Dortmund.
Au retrogradat FC Nurnberg, Hansa Rostock şi MSV Duisburg.