15.9 C
Știri de ultima orăSportGângioveanu, debut la tineret

Gângioveanu, debut la tineret

Mijlocaşul Ştiinţei, Cosmin Gângioveanu, a evoluat aproape o repriză pentru naţionala de tineret a României, în amicalul pe care tricolorii mici l-au disputat marţi seară, la Alcains, în compania reprezentativei Under 20 a Portugaliei, încheiat la egalitate, 1-1.
Gângioveanu a fost introdus de Săndoi după pauză, în locul lui Cigan, selecţionerul declarându-se mulţumit de evoluţia elevilor săi, mai ales că drumul de 17 ore până la Castelo Branco a fost obositor.
Românii au deschis scorul prin Bogdan Stancu (’22), lusitanii egalând în minutul 61, prin Orlando Sa. Emil Săndoi a folosit următorul unsprezece: Pantilimon – Ninu, Tudose, Mardare, Sepsi – Chiacu (’46, Sburlea; ’88, Bicfalvi), Ropotan, Cr. Tănase (’79, Ochiroşii), Torje (’73, Luchin) – B. Stancu (’73, Fl. Pătraşcu), Cigan (’46, Gângioveanu; ’88, Homei). Astăzi, de la ora 17.00 (ora României), cele două echipe se vor întâlni din nou, meci care va pune capăt miniturneului din Portugalia.