10 C
Știri de ultima orăSportNicoleta Grasu aruncă departe

Nicoleta Grasu aruncă departe

Sportiva Nicoleta Grasu a câştigat duminică, la Split (Croaţia), Cupa Europei la aruncări lungi, în proba de disc, cu 60,25 metri. Pe locul secund s-a clasat franţuzoaica Melina Robert (59,93 m), în timp ce poziţia a treia i-a revenit sârboaicei Dragana Tomasevic (59,64 m). Proba de aruncare a ciocanului a fost câştigată de rusoaica Ilya Korotkov (81,52 m), urmată de nemţoaicele Betty Heidler şi Kathrin Klaas.
Altă competiţie, maratonul de la Seul, desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, s-a încheiat cu victoria kenyanului Kammy Korir, înregistrat pe 42,195 km în 2h 7 min. 32 sec. Korir a reuşit să-l devanseze pe compatriotul său Jason Mbote, sosit la cinci secunde în spatele învingătorului (2h 7 min. 27 sec.), poziţia a treia fiind ocupată de alt kenyan, Edwin Komen – 2h 7 min 45 sec. În proba feminină, victoria a revenit chinezoaicei Zhang Shujin, cu 2h 26 min. 11 sec.